950

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
950 г.  во други календари
Грегоријански календар 950
CML
Ab urbe condita 1703
Асирски календар 5700
Бахајски календар -894–-893
Бенгалски календар 357
Берберски календар 1900
Будистички календар 1494
Бурмански календар 312
Византиски календар 6458–6459
Еврејски календар 4710–4711
Ерменски календар 399
ԹՎ ՅՂԹ
Етиопски календар 942-943
Ирански календар 328–329
Исламски календар 338–339
Јулијански календар 950    CML
Кинески календар 己酉年月日
(3586/3646)
— до —
庚戌年月日
(3587/3647)
Коптски календар 666–667
Корејски календар 3283
Календар Мингуо 962 пред РК
民前962年
Селевкидски календар 1261–1262
Тајландски сончев календар 1493
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1006–1007
 - Шака самват 872–873
 - Кали југа 4051–4052
Холоценски календар 10950
Џуче-календар нема (пред 1912)

950 (CML) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 950. година од новата ера, 950. од првиот милениум, 50. од 10 век и прва од 950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6458 и 6459 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5700 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4710 и 4711 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1703.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 950. година се протега во 3586 и 3587, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3646 и 3647 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1493. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 338 и 339 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]