937

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
937 г.  во други календари
Грегоријански календар 937
CMXXXVII
Ab urbe condita 1690
Асирски календар 5687
Бахајски календар -907–-906
Бенгалски календар 344
Берберски календар 1887
Будистички календар 1481
Бурмански календар 299
Византиски календар 6445–6446
Еврејски календар 4697–4698
Ерменски календар 386
ԹՎ ՅՁԶ
Етиопски календар 929-930
Ирански календар 315–316
Исламски календар 325–326
Јулијански календар 937    CMXXXVII
Кинески календар 丙申年月日
(3573/3633)
— до —
丁酉年月日
(3574/3634)
Коптски календар 653–654
Корејски календар 3270
Календар Мингуо 975 пред РК
民前975年
Селевкидски календар 1248–1249
Тајландски сончев календар 1480
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 993–994
 - Шака самват 859–860
 - Кали југа 4038–4039
Холоценски календар 10937
Џуче-календар нема (пред 1912)

937 (CMXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 937. година од новата ера, 937. од првиот милениум, 37. од 10 век и осма од 930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6445 и 6446 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5687 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4697 и 4698 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1690.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 937. година се протега во 3573 и 3574, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3633 и 3634 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1480. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 325 и 326 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]