982

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
982 г.  во други календари
Грегоријански календар 982
CMLXXXII
Ab urbe condita 1735
Асирски календар 5732
Бахајски календар -862–-861
Бенгалски календар 389
Берберски календар 1932
Будистички календар 1526
Бурмански календар 344
Византиски календар 6490–6491
Еврејски календар 4742–4743
Ерменски календар 431
ԹՎ ՆԼԱ
Етиопски календар 974-975
Ирански календар 360–361
Исламски календар 371–372
Јулијански календар 982    CMLXXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3618/3678)
— до —
壬午年月日
(3619/3679)
Коптски календар 698–699
Корејски календар 3315
Календар Мингуо 930 пред РК
民前930年
Селевкидски календар 1293–1294
Тајландски сончев календар 1525
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1038–1039
 - Шака самват 904–905
 - Кали југа 4083–4084
Холоценски календар 10982
Џуче-календар нема (пред 1912)

982 (CMLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 982. година од новата ера, 982. од првиот милениум, 82. од 10 век и трета од 980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6490 и 6491 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5732 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4742 и 4743 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1735.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 982. година се протега во 3618 и 3619, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3678 и 3679 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1525. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 371 и 372 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]