Прејди на содржината

969

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
969 во разни календари
Грегоријански календар969
CMLXIX
Ab urbe condita1722
Ерменски календар418
ԹՎ ՆԺԸ
Асирски календар5719
Балиски календар890–891
Бенгалски календар376
Берберски календар1919
Будистички календар1513
Бурмански календар331
Византиски календар6477–6478
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3665 или 3605
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3666 или 3606
Коптски календар685–686
Етиопски календар961–962
Еврејски календар4729–4730
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1025–1026
 - Сачка ера890–891
 - Кали-југа4069–4070
Холоценски календар10969
Ирански календар347–348
Исламски календар358–359
Јапонски календарАна 2
(安和2年)
Јавански календар870–871
Јулијански календар969
CMLXIX
Корејски календар3302
Мингуо-календар943 пред Р. Кина
民前943年
Нанакшахи−499
Селевкидски календар1280/1281 г.г.
Тајландски сончев календар1511–1512
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1095 или 714 или −58
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1096 или 715 или −57

969 (CMLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 969 година од новата ера, 969. од првиот милениум, 69. од X век и последна од 960-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6477 и 6478 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5719 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4729 и 4730 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1722.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 969 година се протега во 3605 и 3606, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3665 и 3666 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1512. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 358 и 359 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 969 на Ризницата ?