Прејди на содржината

3 јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024
Франц Кафка, писател
3 јули 1883 - 3 јуни 1924
Мехмед V Решад, 35-тиот султан на Отоманското Царство
2 ноември 1844 – 3 јули 1918
Џим Морисон, пејач, текстописец, писател и поет од САД
8 декември 1943 - 3 јули 1971

3 јули — 184-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (185-и во престапна година). Остануваат 181 денови до крајот на годината.

Настани

321  Римскиот цар Константин I, првиот римски владетел со христијанска вера, ја прогласува неделата за ден за одмор и верски обреди.
1583  Рускиот цар Иван Грозни го убива, во настап на гнев, својот син и престолонаследник Димитриј.
1881  Под притисок на Велика Британија, Турција потпишува договор со Грција, со кој Грција ги добива Тесалија како и делови на Епир.
1900  Полета првиот дирижабл конструиран од Фердинанд Цепелин.
1908  Командантот на турскиот гарнизон во Ресен, Нијази-беј, со неговите единици излегол во илегала, со што започнала Младотурската револуција.
1944  Црвената армија го ослободила Минск, заробувајќи 100.000 германски војници.
1949  Во Скопје, во Македонскиот народен театар била изведена премиерата на оператаПродадената невеста“ од Беджих Сметана, а диригент бил Трајко Прокопиев.
1962  По 132 години поминати како француска колонија, Алжир се стекнал со независност.
1973  Во Хелсинки бил отворен министерскиот состанок за подготовка на Конференцијата за безбедност и соработка во Европа (КЕБС).
1984  Завршил најголемиот штрајк во историјата на СР Германија, во кој учествувале 550.000 металски работници.
1995  Југославија станала европски кошаркарски првак.

Родени

1421  Џовани ди Козимо де Медичи — италијански банкар.
1423  Луј XIфранцуски крал.
1883  Франц Кафкачешки писател.
1894  Зинаида Рајх — руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1900  Алесандро Блазети — италијански филмски режисер.
1902  Виторио де Сика — италијански филмски режисер и глумец.
1927  Кен Расел — англиски филмски режисер.
1934  Славка Арсова — македонски поет и писател за деца.
1935  Харисон Шмит — американски космонаут.
1939  Љубивое Ршумовиќ — српски поет.
1942  Најдо Георгиевски — македонски поет.
1948  Вади Садех — либанско-австралиски поет.
1949  Емилија Масларова — бугарски политичар.
1949  Костадинка Велковска — хрватска глумица.
1953  Драган Великиќ — српски писател.
1960  Винс Кларк — англиски електро-поп музичар.
1961  Чедомир Јаневски — македонски фудбалер и тренер.
1962  Том Крузамерикански глумец.
1968  Рамуш Харадинај — поранешен водач на ОВК и премиер на Косово.
1971  Џулијан Асанж — австралиски новинар и интернетски активист.
1980  Тарас Данко — украински борач.
1984  Николас Роуш — ирски велосипедист.
1987  Себастијан Фетел — германски возач на Формула 1.
1990  Фабио Ару — италијански велосипедист.
1991  Анастасија Пављученкова — руска тенисерка.
1996  Филип Кузмановски — македонски ракометар.

Починале

683  Лав IIримски папа.
1918  Мехмед Vсултан на Отоманското Царство.
1969  Брајан Џонсанглиски музичар (поранешен член на рок-групата Ролинг стоунс).
1971  Џим Морисонамерикански музичар и поет, член и основач на рок-групата The Doors.
1977  Александар М. Волковруски математичар и романсиер.
2001  Иван Сламниг — хрватски писател.