Себастијан Фетел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Себастијан Фетел
Sebastian Vettel 2012 Bahrain GP.jpg
Фетел за време на Големата награда на Бахреин во 2012 година
Земја:  Германија
Кариера во Формула 1
Трки151 (151 стартови)
Освоени првенства4 (2010, 2011, 2012, 2013)
Победи41
Подиуми74
Вкупно освоено поени1,796
Пол позиции45
Најбрз круг24
Прва тркаГолема награда на САД 2007
Прва победаГолема награда на Италија 2008
Последна победаГолема награда на Бразил 2013
Последна тркаГолема награда на Абу Даби 2014
Пласман во 20145. (167 поени)

Себастијан Фетел (германски: Sebastian Vettel; 3 јули 1987, Хепенхајм) е германски возач, четирикратен и светски првак во Формула 1 , кој моментално се натпреварува за Scuderia Ferrari.

Фетел е роден на 3 јули 1987 година во Хепенхајм, Германија. Во 2007 година ја започнал својата кариера во Формула 1 како тест возач на БМВ Заубер. Свое деби имал на трката за Големата награда на САД, кога настапил на местото на Роберт Кубица, кој пак бил повреден.

Во следната сезона, Фетел бил ангажиран како постојанен возач за тимот на Скудерија Торо Росо. Својата прва пол позиција ја постигнал во 2008 година како најмлад возач во историјата на Формула 1[1], за Големата награда на Италија во Монца, а по ова ја забележил и првата победа, воедно и прва за својот тим Торо Росо.

Во 2009 година, Фетел својата кариера ја продолжил во тимот на Ред Бул Рејсинг, а сезоната ја завршил на второто место во вкупниот поредок. Веќе следната 2010, тој станал станал најмладиот светски првак со 23 години и 134 дена.[2] Титулата успеал успешно да ја одбрани во следните три натпреварувачки сезони (2011, 2012 и 2013), притоа своевремено соборувајќи го рекордот на најмлад двократен, трикратен и четирикратен светски првак.

Во ноември 2014 година, тимот на „Ферари“ соопштил дека потпишал договор со Фетел, со важност до 2017 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vettel makes history in taking pole at Italian Grand Prix“, TSN, 13 септември 2008 (посет. 13 септември 2008 г).
  2. А1 Телевизија: Себастијан Фетел стана најмладиот шампион во Формула 1
  3. „Фетел потпиша за Ферари“, Дневник, година XVIII, број 5623, петок, 21 ноември 2014, стр. 25.