Марк Вебер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Вебер

Националност  Австралија Австралија
Болид #
Моментален тим
Кариера во Формула 1 светското првенство
Трки 152
Титули 0
Победи 6
Пиедестали 17
Пол позиции 6
Вкупни поени 356.5
Најбрзи кругови 5
Прва трка ГН на Австралија 2002
Прва победа ГН на Германија 2009
Последна победа ГН на Унгарија 2010
Последна трка ГН на Италија 2010
Пласман во 2007

Марк Вебер (англиски: Mark Webber; р. 27 август 1976) — австралиски поранешен возач на Формула 1.

Во детството се занимавал со картинг, а пред да премине во Формула 1 се натпреварувал во неколку пониси натправари, како и на трката 24 часа Лемана. Вебер во Формула 1 влегол во 2002 година како возач на Минарди, кога ги освоил своите први бодови на првата трка на Голема награда на Австралија, што биле и првите бодови на Минарди во три години. После импресивната прва сезона, преминал во Јагуар, но тука имал две лоши сезони поради слабиот болид. Во 2005 година преминал во Вилијамс и во овој тим го остварил својот најдобар резултат, трето место на Голема награда на Монако, кога го зазел третото место, а тој резултат го поправил во 2009 година, кога по првпат во кариерата победил на Големата награда на Германија, возејќи за Ред бул рејсинг.