Фелипе Маса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маса за време на трката за Големата награда на Канада во 2011 година

Фелипе Маса (португалски изговор: [fiˈlipi ˈmasɐ], роден на 25 април 1981) — бразилски Формула 1 возач кој моментално вози за Вилијамс. Маса ја започнал својата кариера во картинг натпреварувањата, на возраст од осум години, продолжувајќи на национални и регионални првенства цели седум години. Тој се преселил во Формула Шевролет и го освоил првенството. Подоцна заполнал да настапува во италијанската Формула Рено во 2000 година и ја освоил титулата заедно со Европското првенство. Маса влегол во Евро Формула 3000, освојувајќи го првенството.

Кариерата во Формула 1, ја започнал во Заубер пред да влезе во Скудерија Ферари како тест-возач за 2003 година. Тој се вратил во Заубер за 2004 и 2005 година, пред да се врати во Ферари, каде што освоил две трки во 2006 година, вклучувајќи го и неговото домашно Гранд При, за да стане прв бразилски возач по Аиртон Сена за да победи на Големата награда на Бразил. Маса ги освоил трите трки во 2007 година, завршувајќи четврти возач во првенството. Тој завршил втор на Светското првенство на возачите на Формула 1 во 2008 по долгата битка за титула со Луис Хамилтон. На Големата награда за Унгарија во 2009 година, Маса бил повреден од автомобилот на Браун ГП на Рубенс Барикело. Маса бил принуден да го пропушти остатокот од сезоната, но се вратил во 2010 година. Маса доживеал пад на формата во 2011 година, постигнувајќи слаби резултати без освоени подиуми, но постојано освоени бодови. Маса придонел за Ферари во 2007 и 2008 година и бил под договор да се трка за тимот до крајот на сезоната .[1] На 10 септември 2013 година, тој потврдил дека ќе го напушти Ферари на крајот од сезоната 2013. Маса го заменил Пастор Малдонадо заедно со Валтери Ботас на Вилијамс Гран При Инжинеринг од 2014 година.[2]

Маса објавил дека ќе се повлече од Формула 1 на крајот на сезоната 2016 година.[3] Сепак, по ненадејното пензионирање на шампионот од Формула 1 во 2016 година, Маса се вратил во Вилијамс и потпишал едногодишен договор со партнер-дебитанот Ленс Хотел, кога Валтери Ботас го напуштил Вилијамс за да го пополни празно место во Мерцедес.[4]

Животопис[уреди | уреди извор]

Маса е роден во Сао Паоло во семејство од италијанско потекло. Неговиот дедо се преселил од Черињола, Италија.

Маса ја започнал кариерата во Карттинг трки кога имал 8 години, завршувајќи четврто во својата прва сезона. Тој продолжил на национално и меѓународно првенство наредните 7 години, а во 1998 година се префрлил во Формула Шевролет, завршувајќи го бразилското првенство на петтото место. Во текот на следната сезона, тој освоил три од 10-те трки и го освоил првенството. Во 2000 година тој се преселил во Европа за да се натпреварува во италијанската серија Формула Рено, освојувајќи ги и италијанските и европските првенства на Формула од таа година. Тој можел да се пресели во Формула 3, но наместо тоа ја избрал Еуро Формула 3000, каде што освоил 6 од 8 трки и првенството. Потоа му бил понуден тест за Формула 1 со тимот Заубер, кој го потпишал во 2002 година. Тој исто така возел за Алфа Ромеo на Европското автомобилистичко првенство како гостински возач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ferrari hands Felipe Massa one-year contract extension“. autosport.com. Haymarket. 16 October 2012. Посетено на 16 October 2012.
  2. „Massa to partner Bottas at Williams for 2014“. Formula1.com. Formula One Administration. 11 November 2013. Посетено на 11 November 2013.
  3. {cite web url=http://www.skysports.com/f1/news/24185/10558436/felipe-massa-to-quit-f1-at-end-of-2016-season%7Ctitle=Felipe[мртва врска] Massa to quit F1 at end of 2016 season|accessdate= 8 april 2017}
  4. {cite web url=https://www.formula1.com/en/latest/features/2017/1/massa-and-the-four-other-race-winners-who-came-out-of-retirement.html%7Ctitle=Massa[мртва врска] and four other race winners who came out of retirement|date=21 Jan 2017}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]