Ајртон Сена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајртон Сена
Ayrton Senna
Националност  Бразил Бразилец
Кариера во Формула 1 светското првенство
Години активен 1984 - 1994
Тимови Толман, Лотус, Мекларен, Вилијамс
Трки 162 (161 старта)
Титули 3 (1988, 1990, 1991)
Победи 41
Пиедестали    80
Вкупни поени 610 (614)[1]
Пол позиции 65
Најбрзи кругови 19
Прва трка Гран-при на Бразил, 1984
Прва победа Гран-при на Португалија, 1985
Последна победа Гран-при на Австралија, 1993
Последна трка Гран-при на Сан Марино, 1994

Ајртон Сена да Силва (португалски: Ayrton Senna da Silva) (Саун Пауло, 21 март 1960 - Имола, Италија, 1 мај 1994) бил бразилски возач на тркачки автомобили, еден од најголемите возачи на автомобилското натпреварување во светот на „Формула 1“. Бил трикратен првак (1988, 1990 и 1991 година). Победил во 41 трка, освоил 65 пол позиции и имал 19 најдобри кругови. Посебно е познат по добрите возења по дождливо време поради што го има добиено и прекарот дождовниот човек.

Загинал за време на трката во Имола, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сѐ до 1990, не сите бодови освоени од возач влегувало кон нивниот вкупен скор на крајот на првенството (видете список на бодувања за повеќе информации). Броевите без загради се бодови во првенството; броевите во заградите се вкупни освоени бодови.