Ники Лауда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауда на Големата награда на Холандија 1982
Земја: Австрија Австрија
Кариера во Формула 1
Активни години1971–1979, 1982–1985
ТимМарч Инџинеринг, Бритиш Рејсинг Моторс, Скудерија Ферари, Бребем, Мекларен
Трки177 (171 од почеток)
Освоени првенства3 (1975, 1977, 1984)
Победи25
Подиуми54
Вкупно освоено поени420.5
Пол позиции24
Најбрз круг24
Прва тркаГолемата награда на Австрија 1971
Прва победаГолемата награда на Шпанија 1974
Последна победаГолемата награда на Холандија 1985
Последна тркаГолемата награда на Австралија 1985

Андреас Николас „Ники“ Лауда (22 февруари 1949, Виена, Австрија — 20 мај 2019, Цирих, Швајцарија) — поранешен возач, трикратен светски првак на Формула 1. Освен со формула 1, тој се занимавал и со претприемништво, а бил и пилот.

Во трките на формула 1 учествувал од 1971 до 1985 година. Освоил три шампионски титули: 1975, 1977 и 1984 година. Повeќе шампионски титули од него имаат единствено Михаел Шумахер, Хуан Мануел Фанчо, Себастијан Фетел, Луис Хамилтон и Алан Прост.

Ники Лауда како возач на Ферари