Џеки Стјуарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сер
Џеки Стјујарт
РБИ

Сјујарт на 6-те часови на Силверстон во 2014 година
Националност Обединето Кралство Британец
Болид #
Моментален тим
Кариера во Формула 1 светското првенство
Трки 100 (99 starts)
Титули 3 (1969, 1971, 1973)
Победи 27
Пиедестали 43
Пол позиции 17
Вкупни поени 359 (360)[1]
Најбрзи кругови 15
Прва трка 1965 Јужна Африка Гран При
Прва победа 1965 Гран При Италија
Последна победа 1973 Гран При Германија
Последна трка 1973 Гран При САД (did not start)
Пласман во 2007

Сер Џон Јанг „Џеки“ Стјуарт, РБИ [2] (роден на 11 јуни 1939 година) е британски поранешен возач на трки во Формула 1 од Шкотска. Со прекар како „Летечкиот Шкотланѓанец“, тој се натпреварувал во Формула 1 помеѓу 1965 и 1973 година, освојувајќи три Светски првенства за возачи и двапати завршувајќи како второпласиран во текот на тие девет сезони. Многумина го сметаат за еден од најголемите возачи во историјата на спортот.[3][4][5]

Надвор од Формула 1, тој тесно ја пропуштил победата при неговиот прв обид на Индијанаполис 500 во 1966 година, а се натпреварувал во серијалот Кан-Ам во 1970 и 1971 година. Помеѓу 1997 и 1999 година, во партнерство со неговиот син, Пол, тој бил директор на тимот Стјуарт Франд При Рејсинг Формила 1 .

Стјуарт исто така се залагал за подобрувањето на безбедноста на моторните трки, организирајќи кампањи за подобри медицински установи и подобрувања на патеките за моторите.

По смртта на Џон Сертиз во 2017 година, тој е последниот преживеан светски шампион на Формула 1 од 1960-тите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Up until 1990, not all points scored by a driver contributed to their final World Championship tally (see list of points scoring systems for more information). Numbers without parentheses are Championship points; numbers in parentheses are total points scored.
  2. „Honours in Scotland“. Birthday Honours 2001. BBC. 15 June 2001. Посетено на 14 August 2006.
  3. „Formula 1's Greatest Drivers – AUTOSPORT.com – Jackie Stewart“. f1greatestdrivers.autosport.com.
  4. „Top 20 Greatest F1 racers: Sir Jackie Stewart“. www.sportskeeda.com. 14 December 2012.
  5. „Formula 1's greatest drivers. Number 7: Jackie Stewart“. BBC Sport. 18 September 2012 – преку www.bbc.co.uk.