Ален Прост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ален Прост
Ред на Британската Империја
Прост во 2012 година
Роден(а)Ален Мари Паскал Прост
24 февруари 1955.(1955-02-24)(68 г.)
Лорет, Франција
НационалностФранцуз
Потпис

Ален Мари Паскал Прост РБИ (роден на 24 февруари 1955 година) [1] е пензиониран француски возач на трки и четирикратен шампион на возачи на Формула 1. Од 1987 до 2001 година го држел рекордот за најмногу победи на Гран-при и се смета за еден од најголемите возачи на Ф1 досега. Михаел Шумахер го надминал Прост со вкупно 51 победа на ГП на Белгија во 2001 година. Во 1999 година, Прост ја добил Светската награда за спорт на векот во категоријата моторни спортови.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alain Prost: F1 Driver Profiles“. ESPN. Посетено на 23 February 2018.
  2. „Ali, Pele and Carl Lewis Honored at World Sports Awards of the Century Gala“. Jet. Johnson Publishing Company: 50. 13 December 1999.
  3. Prostfan.com – Profile. Retrieved 8 March 2008.