1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1988 г.  во други календари
Грегоријански календар 1988
MCMLXXXVIII
Ab urbe condita 2741
Асирски календар 6738
Бахајски календар 144–145
Бенгалски календар 1395
Берберски календар 2938
Будистички календар 2532
Бурмански календар 1350
Византиски календар 7496–7497
Еврејски календар 5748–5749
Ерменски календар 1437
ԹՎ ՌՆԼԷ
Етиопски календар 1980-1981
Игбоански календар 988–989
Ирански календар 1366–1367
Исламски календар 1408–1409
Јапонски календар Период Шова 63
(63年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁卯年月日
(4624/4684)
— до —
戊辰年月日
(4625/4685)
Коптски календар 1704–1705
Корејски календар 4321
Календар Мингуо Република Кина 77
民國77年
Селевкидски календар 2299–2300
Тајландски сончев календар 2531
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2044–2045
 - Шака самват 1910–1911
 - Кали југа 5089–5090
Француски револуционерен календар CXCVICXCVII
196–197
Холоценски календар 11988
Џуче-календар 77

1988 (MCMLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1988. година од новата ера, 988. од вториот милениум, 88. од 20 век и деветта од 1980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7496 и 7497 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6738 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5748 и 5749 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2741.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1988. година се протега во 4624 и 4625, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4684 и 4685 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2531. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1408 и 1409 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: