Прејди на содржината

Џорџ Х. В. Буш

Од Википедија — слободната енциклопедија


Џорџ Х. В. Буш
George H. W. Bush
Bush's presidential portrait, 1989
41ви Претседател на САД
На должноста
20 јануари 1989 г. – 20 јануари 1993 г.
Потпретседател Ден Квејл
Претходник Роналд Реган
Наследник Бил Клинтон
43ти Потпретседател на САД
На должноста
20 јануари 1981 г. – 20 јануари 1989 г.
Претседател Роналд Реган
Претходник Волтер Мондејл
Наследник Ден Квејл
11ти Директор на Централното разузнавање
На должноста
30 јануари 1976 г. – 20 Јануари 1977 г.
Претседател Џералд Форд
Заменик
Претходник Вилијам Колби
Наследник Стенсфилд Тарнер
2ри Шефот на Канцеларијата за врски на САД со Народна Република Кина
На должноста
26 септември 1974 г. – 7 декември 1975 г.
Претседател Џералд Форд
Претходник Дејвид К. Е. Брус
Наследник Томас С. Гејтс
Претседател на Републикански национален комитет
На должноста
19 јануари 1973 г. – 16 септември 1974 г.
Претходник Боб Дол
Наследник Мери Луиз Смит
10ти Соединетите Држави Амбасадор во Обединетите Нации
На должноста
1 март 1971 г. – 18 јануари 1973 г.
Претседател Ричард Никсон
Претходник Чарлс Јост
Наследник Џон А. Скали
Член на Претставничкиот дом на САД Претставничкиот дом
од на Тексас Предлошка:Ushr
На должноста
3 јануари 1967 г. – 3 јануари 1971 г.
Претходник Џон Дауди
Наследник Бил Арчер
Лични податоци
Роден(а) Џорџ Херберт Вокер Буш
јуни 12, 1924(1924-06-12)
Милтон, Масачусетс, САД.
Починал(а) ноември 30, 2018(2018-11-30) (возр. 94)
Хјустон, Тексас, САД.
Почивалиште Џорџ Х.В. Претседателска библиотека и музеј на Буш
Партија Републиканската партија
Сопружник Барбара Пирс (в. 1945; died 2018)
Деца
Образование Универзитетот Јеил (BA)
Занимање
 • Бизнисмен
 • Дипломат
 • Политичар
Потпис Cursive signature in ink
Портал Presidential Library
Воена служба
Прекар "Скин"
Род Морнарицата на САД
Траење 1942–1955 Предлошка:Avoid wrap
Чин Поручник
Единица Работна група за брз превозник
Битки/војни

Џорџ Херберт Вокер Буш [lower-alpha 1] (12 јуни 1924 - 30 ноември 2018) - американски политичар, дипломат и бизнисмен кој служеше како 41-ви претседател на Соединетите Држави од 1989 до 1993 година. Член на Републиканската партија, тој исто така служеше како 43-ти потпретседател од 1981 до 1989 година за време на Роналд Реган, и на разни други федерални позиции пред тоа.

Роден во богато, воспоставено семејство во Милтон, Масачусетс, Буш израснал во Гринич, Конектикат . Ја посетувал академијата Филипс и служел како пилот во резерватот на морнарицата на Соединетите Држави за време на Втората светска војна пред да дипломира на Јеил и да се пресели во Западен Тексас, каде што основал успешна нафтена компанија. По неуспешната трка за Сенатот на Соединетите Држави во 1964 година, тој беше избран да ја претставува седмата конгресна област на Тексас во 1966 година. Претседателот Ричард Никсон го назначи Буш за амбасадор во Обединетите нации во 1971 година и за претседател на Републиканскиот национален комитет во 1973 година. Претседателот Џералд Форд го назначи за шеф на Канцеларијата за врски со Народна Република Кина во 1974 година и за директор на Централното разузнавање во 1976 година. Буш се кандидираше за претседател во 1980 година, но беше поразен на републиканските претседателски прелиминарни избори од Реган, кој потоа го избра Буш за свој потпретседателски потпретседател. На претседателските избори во 1988 година, Буш го победи демократот Мајкл Дукакис .

Надворешната политика го поттикна претседателството на Буш додека тој ги водеше последните години од Студената војна и одигра клучна улога во повторното обединување на Германија . Тој претседаваше со инвазијата на Панама и Заливската војна, ставајќи крај на ирачката окупација на Кувајт во вториот конфликт. Иако договорот не беше ратификуван дури откако тој ја напушти функцијата, Буш преговараше и го потпиша Северноамериканскиот договор за слободна трговија, кој создаде трговски блок составен од Соединетите Американски Држави, Канада и Мексико. На домашен план, Буш го отфрли предизборното ветување од 1988 година со донесување закон за зголемување на даноците за да се оправда намалувањето на буџетскиот дефицит. Тој се залагаше и потпиша три двопартиски закони во 1990 година, Законот за Американци со посебни потреби, Законот за имиграција и измените на Законот за чист воздух . Тој, исто така, ги назначи Дејвид Саутер и Кларенс Томас во Врховниот суд. Буш ги загуби претседателските избори во 1992 година од демократот Бил Клинтон по економската рецесија, неговиот пресврт на неговото даночно ветување и намалениот акцент на надворешната политика во политичката клима по Студената војна. [1]

Откако ја напушти функцијата во 1993 година, Буш беше активен во хуманитарни активности, често работејќи заедно со Клинтон. Со победата на неговиот син, Џорџ В. Буш, на претседателските избори во 2000 година, двајцата станаа вториот пар татко-син кој служеше како претседател на нацијата, по Џон Адамс и Џон Квинси Адамс . Друг син, Џеб Буш, неуспешно ја побара републиканската претседателска номинација на прелиминарните избори во 2016 година . Историчарите генерално го рангираат Буш како натпросечен претседател.

Ран живот и образование (1924-1948)

[уреди | уреди извор]

Џорџ Херберт Вокер Буш е роден на 12 јуни 1924 година во Милтон, Масачусетс . [2] Тој беше втор син на Прескот Буш и Дороти (Вокер) Буш, [3] и помлад брат на Прескот Буш Помладиот . [3] додека неговиот дедо по мајка и имењак, Џорџ Херберт Вокер, ја водел инвестициската банка на Волстрит WA Harriman & Co. [3] Вокер беше познат како „Поп“, а младиот Буш го нарекуваа „Попи“ како почит кон него. [4]

Семејството Буш се преселило во Гринич, Конектикат, во 1925 година, а Прескот зазеде позиција со WA Harriman & Co. (која подоцна се спои во Brown Brothers Harriman & Co. ) следната година. [3] Буш поголемиот дел од своето детство го поминал во Гринич, во семејната куќа за одмор во Кенебункпорт, Мејн, [б 1] или во плантажата на баба и дедо од мајка му во Јужна Каролина. [3]

Поради богатството на семејството, Буш во голема мера не беше погоден од Големата депресија . [3] Тој присуствуваше на дневната школа Гринич Кантри од 1929 до 1937 година и Филипс Академијата, елитна приватна академија во Масачусетс, од 1937 до 1942 година. [3] Додека беше на Академијата Филипс, тој служеше како претседател на постарата класа, секретар на студентскиот совет, претседател на групата за собирање средства од заедницата, член на уредувачкиот одбор на училишниот весник и капитен на универзитетските бејзбол и фудбалски тимови. [6]

Втора светска војна

[уреди | уреди извор]
Буш во неговиот Grumman TBF Avenger на бродот USS San Jacinto во 1944 година

На неговиот 18-ти роденден, веднаш по дипломирањето на академијата Филипс, тој се пријавил во морнарицата на Соединетите држави како поморски авијатичар . [7] По одреден период на обука, тој беше нарачан како заповедник во поморскиот резерват на поморската воздушна станица Корпус Кристи на 9 јуни 1943 година, станувајќи еден од најмладите пилоти во морнарицата. [3] [б 2] Почнувајќи од 1944 година, Буш служел во театарот на Пацификот, каде управувал со Grumman TBF Avenger, бомбардер со торпедо способен да полета од носачи на авиони. [3] Неговата ескадрила била доделена во USS San Jacinto како член на Air Group 51, каде што неговата слаба фигура му го донесе прекарот „Кожа“. [12]

Буш ја изврши својата прва борбена мисија во мај 1944 година, бомбардирајќи го јапонскиот остров Вејк [3] и беше унапреден во поручник (помладо одделение) на 1 август 1944 година. За време на нападот на јапонската инсталација во Чичиџима, авионот на Буш успешно нападна неколку цели, но беше соборен од непријателски оган. Иако двајцата членови на екипажот на Буш загинаа, Буш успешно се спаси од авионот и беше спасен од подморницата USS Finback . [3] [б 3] Неколку од авијатичарите соборени за време на нападот биле заробени и егзекутирани, а нивните џигери биле канибализирани од нивните киднапери . [14] Преживувањето на Буш по толку блиско соочување со смртта длабоко го обликувало, што го навело да праша: „Зошто бев поштеден и што имаше Бог за мене? [15] Подоцна бил награден со Почесен летечки крст за неговата улога во мисијата. [3]

Буш се вратил во Сан Хасинто во ноември 1944 година, учествувајќи во операциите на Филипините. Во почетокот на 1945 година, тој беше назначен во нова борбена ескадрила, VT-153, каде што тренира да учествува во инвазијата на копното на Јапонија . Помеѓу март и мај 1945 година, тој тренирал во Обурн, Мејн, каде што тој и Барбара живееле во мал стан. [16] На 2 септември 1945 година, пред да се случи каква било инвазија, Јапонија формално се предаде по атомските бомбардирања на Хирошима и Нагасаки . [3] Буш беше ослободен од активна должност истиот месец, но официјално беше отпуштен од морнарицата до октомври 1955 година, кога го достигна чинот поручник. До крајот на периодот на неговата активна служба, Буш летал 58 мисии, завршил 128 слетувања на носачот и забележал 1228 часа лет. [3]

Буш ја запозна Барбара Пирс на божиќен танц во Гринич во декември 1941 година, [3] и, по период на додворување, тие се свршија во декември 1943 година [3] Додека Буш беше на одмор од морнарицата, тие се венчаа во Рај, Њујорк, на 6 јануари 1945 година. [17] Бушовите уживаа во силен брак, а Барбара подоцна ќе биде популарна прва дама, која многумина ја гледаат како „еден вид национална баба“. [3] [б 4] Имаа шест деца: Џорџ В. (р. 1946), Робин (1949–1953), Џеб (р. 1953), Нил (р. 1955), Марвин (р. 1956) и Доро (р. 1959 година). [7] Нивната најстара ќерка, Робин, починала од леукемија во 1953 година. [3] [20]

Факултетски години

[уреди | уреди извор]

Буш се запиша на колеџот Јеил, каде што учествуваше во забрзана програма што му овозможи да дипломира за две и пол години, а не за вообичаените четири. [7] Бил член на братството Делта Капа Ипсилон и бил избран за негов претседател. [21] Тој, исто така, беше капитен на бејзбол тимот Јеил и играше во првите две колеџ Светски серии како левак прв бејзмен. [22] Како и неговиот татко, тој бил член на навивачкиот тим на Јеил [23] и бил инициран во тајното друштво Череп и коски . Дипломирал Phi Beta Kappa во 1948 година со диплома за уметности по економија. [3]

Деловна кариера (1948-1963)

[уреди | уреди извор]
Буш, горе десно, стои со сопругата и децата, средината на 1960-тите

По дипломирањето на Јеил, Буш го преселил своето младо семејство во Западен Тексас . Биографот Џон Меахам пишува дека преселувањето на Буш во Тексас му овозможило да се пресели од „дневната сенка на неговиот татко од Волстрит и дедо Вокер, две доминантни фигури во финансискиот свет“, но сепак би му дозволил на Буш „да ги повика нивните врски доколку тој потребни за прибирање капитал“. [3] Неговата прва позиција во Тексас бил продавач на опрема за нафтени полиња [24] за Dresser Industries, која била предводена од семејниот пријател Нил Малон. [3] Додека работел за Дресер, Буш живеел на различни места со своето семејство: Одеса, Тексас ; Вентура, Бејкерсфилд и Комптон, Калифорнија ; и Мидленд, Тексас . [25] Во 1952 година, тој волонтираше за успешната претседателска кампања на републиканскиот кандидат Двајт Д. Ајзенхауер . Истата година, неговиот татко победи на изборите да го претставува Конектикат во Сенатот на Соединетите држави како член на Републиканската партија. [3]

Со поддршка од Малон и вујкото на Буш, Џорџ Херберт Вокер Џуниор, Буш и Џон Овербеј ја основаа компанијата за развој на нафта Буш-Овербеј во 1951 година. [3] Во 1953 година, тој ја основаше корпорацијата Запата Петролеум, нафтена компанија која дупчеше во Пермскиот басен во Тексас. [26] Во 1954 година, тој беше именуван за претседател на офшор компанијата Запата, подружница специјализирана за дупчење на море . [27] Набргу откако подружницата стана независна во 1959 година, Буш ја пресели компанијата и неговото семејство од Мидленд во Хјустон . [28] Таму, тој се спријателил со Џејмс Бејкер, истакнат адвокат кој подоцна станал важен политички сојузник. [3] Буш остана вклучен со Запата до средината на 1960-тите, кога ги продаде своите акции во компанијата за приближно 1 долар.милиони. [3]

Во 1988 година, The Nation објави статија во која се тврди дека Буш работел како оперативец на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) во текот на 1960-тите; Буш го негираше ова тврдење. [29]

Рана политичка кариера (1963-1971)

[уреди | уреди извор]

Влегување во политиката

[уреди | уреди извор]
Поранешниот претседател Двајт Ајзенхауер со Буш

До почетокот на 1960-тите, Буш нашироко се сметаше за привлечен политички кандидат, а некои водечки демократи се обидоа да го убедат Буш да стане демократ. Тој одби да ја напушти Републиканската партија, подоцна наведувајќи го неговото верување дека националната Демократска партија фаворизира „голема, централизирана влада“. Демократската партија историски доминираше во Тексас, но републиканците ја постигнаа својата прва голема победа во државата со победата на Џон Г. Тауер на специјалните избори за Сенатот на САД во 1961 година. Мотивиран од победата на Тауер и надевајќи се дека ќе го спречи екстремно десничарското друштво Џон Бирч да дојде на власт, Буш се кандидираше за претседател на Републиканската партија на округот Харис, победувајќи на изборите во февруари 1963 година. [3] Како и повеќето други републиканци од Тексас, Буш го поддржа конзервативниот сенатор Бери Голдвотер во однос на поцентристичкиот Нелсон Рокфелер на претседателските прелиминарни избори на Републиканската партија во 1964 година . [3]

Во 1964 година, Буш се обиде да го собори либералниот демократ Ралф В. Јарборо на изборите за американскиот Сенат во Тексас. [30] Зајакнат со супериорно собирање финансиски средства, Буш победи на републиканските прелиминарни избори победувајќи го поранешниот кандидат за гувернер Џек Кокс на вториот круг од изборите . На општите избори, Буш го нападна гласањето на Јарборо за Законот за граѓански права од 1964 година, кој ја забрани расната и родовата дискриминација во јавните институции и многу бизниси во приватна сопственост. Буш тврдеше дека актот неуставно ги проширил овластувањата на федералната влада, но приватно му било непријатно со расната политика на спротивставување на актот. [3] Тој загуби на изборите со 56 наспроти 44 отсто, иако се кандидираше многу пред Бери Голдвотер, републиканскиот претседателски кандидат. [30] И покрај загубата, Њујорк Тајмс објави дека Буш бил „оценет од политичкиот пријател и од непријателот како најдобра перспектива на републиканците во Тексас поради неговите атрактивни лични квалитети и силната кампања што ја направи за Сенатот“. [3]

Претставничкиот дом на САД

[уреди | уреди извор]
Буш во 1969 година

Во 1966 година, Буш се кандидираше за Претставничкиот дом на Соединетите држави во 7-миот конгресен округ во Тексас, ново прераспределено место во областа Голема Хјустон . Првичните анкети покажаа дека тој заостанува зад неговиот демократски противник, окружниот обвинител на округот Харис Френк Бриско, но на крајот победи во трката со 57 отсто од гласовите. [3] За да ги придобијат потенцијалните кандидати на југот и југозападот, републиканците во Претставничкиот дом му обезбедија на Буш назначување во моќниот Комитет за начини и средства на Претставничкиот дом на Соединетите Американски Држави, со што Буш стана првиот бруцош што служи во комисијата од 1904 година. [3] Неговото гласачко досие во Домот беше генерално конзервативно . Тој ги поддржа политиките на администрацијата на Никсон во Виетнам, но раскина со републиканците за прашањето за контрола на раѓањето, што тој го поддржа. Тој, исто така, гласаше за Законот за граѓански права од 1968 година, иако тој беше генерално непопуларен во неговата област. [31] [32] [33] [34] Во 1968 година, Буш им се придружи на неколку други републиканци во издавањето на партискиот одговор на говорот за состојбата на Унијата ; Дел од обраќањето на Буш се фокусираше на повикот за фискална одговорност. [3]

Иако повеќето други републиканци од Тексас го поддржаа Роналд Реган на претседателските прелиминарни избори на Републиканската партија во 1968 година, Буш го поддржа Ричард Никсон, кој продолжи да ја освои номинацијата на партијата. Никсон размислуваше да го избере Буш за свој потпретседател на претседателските избори во 1968 година, но тој на крајот го избра Спиро Агњу наместо тоа. Буш победи на реизборот во Домот без противење, додека Никсон го победи Хуберт Хемфри на претседателските избори. [3] Во 1970 година, со поддршка на претседателот Никсон, Буш се откажа од своето место во Домот за да се кандидира за Сенатот против Јарборо. Буш лесно победи на републиканските прелиминарни избори, но Јарборо беше поразен од поконзервативниот Лојд Бентсен на демократските прелиминарни избори. [3] На крајот, Бентсен го победи Буш, земајќи 53,5 отсто од гласовите. [3]

Администрациите на Никсон и Форд (1971-1977)

[уреди | уреди извор]

Амбасадор во Обединетите нации

[уреди | уреди извор]
Буш како амбасадор во Обединетите нации, 1971 година

По изборите за Сенатот во 1970 година, Буш ја прифати позицијата како висок советник на претседателот, но тој го убеди Никсон наместо тоа да го назначи за амбасадор на САД во Обединетите нации . [3] Позицијата го претставуваше првиот налет на Буш во надворешната политика, како и неговите први големи искуства со Советскиот Сојуз и Кина, двата главни американски ривали во Студената војна . [3] За време на мандатот на Буш, администрацијата на Никсон водеше политика на детант, настојувајќи да ги намали тензиите и со Советскиот Сојуз и со Кина. [35] Амбасадорството на Буш беше обележано со пораз по прашањето за Кина, бидејќи Генералното собрание на Обединетите нации гласаше, во Резолуцијата 2758, за протерување на Република Кина и нејзина замена со Народна Република Кина во октомври 1971 година. [36] Во кризата во Пакистан во 1971 година, Буш го поддржа индискиот предлог на Генералното собрание на ОН за осуда на пакистанската влада на Јахја Кан за спроведување геноцид во Источен Пакистан (модерен Бангладеш), повикувајќи се на „традицијата што ја поддржавме дека прашањето за човековите права ја надмина домашната јурисдикција и треба слободно да се дебатира“. [37] Поддршката на Буш за Индија во ОН го стави во конфликт со Никсон кој го поддржуваше Пакистан, делумно затоа што Јахја Кан беше корисен посредник во неговите обиди да допре до Кина и делумно затоа што претседателот го сакаше Јахја Кан. [37]

Претседател на Републиканскиот национален комитет

[уреди | уреди извор]

Откако Никсон извојува убедлива победа на претседателските избори во 1972 година, тој го назначи Буш за претседател на Републиканскиот национален комитет (РНЦ). [3] [38] На таа позиција тој беше обвинет за собирање средства, регрутирање кандидати и појавување во име на партијата во медиумите.

Кога Агњу беше под истрага за корупција, Буш помогна, на барање на Никсон и Агњу, во притисокот врз Џон Глен Бил Џуниор, американскиот сенатор од Мериленд, да го принуди неговиот брат, Џорџ Бил, американскиот обвинител во Мериленд, да го затвори истрага за Агњу. Адвокатот Бил го игнорираше притисокот. [39]

За време на мандатот на Буш во РНЦ, скандалот Вотергејт се појави во јавноста; скандалот потекнува од упадот на Демократскиот национален комитет во јуни 1972 година, но исто така вклучува и подоцнежни напори да се прикрие упадот на Никсон и другите членови на Белата куќа. [3] Буш првично цврсто го бранеше Никсон, но како што стана јасно соучесништвото на Никсон, тој повеќе се фокусираше на одбраната на Републиканската партија. [31]

По оставката на потпретседателот Агњу во 1973 година за скандал кој не е поврзан со Вотергејт, Буш се сметаше за позицијата потпретседател, но наместо тоа, назначувањето му припадна на Џералд Форд . [3] По јавното објавување на аудио снимка која потврди дека Никсон планирал да ја искористи ЦИА за да го прикрие упадот на Вотергејт, Буш им се придружи на другите партиски лидери барајќи од Никсон да поднесе оставка. [3] Кога Никсон поднесе оставка на 9 август 1974 година, Буш забележа во својот дневник дека „Имаше аура на тага, како некој да умре... Говорот во [оставка] беше стар Никсон – удар или два во печатот – огромни оптоварувања. не можеше а да не го погледне семејството и целата работа и да размисли за неговите достигнувања, а потоа да помисли на срамот... [Понудената заклетва на претседателот Џералд Форд] навистина нов дух, нов подигнување“. [40]

Шеф на Канцеларијата за врски на САД во Кина

[уреди | уреди извор]
Буш како врска на САД со Кина, ок. 1975

По неговото преземање на претседателската функција, Форд силно ги сметаше Буш, Доналд Рамсфелд и Нелсон Рокфелер за испразнетото место на потпретседател. Форд на крајот го избра Нелсон Рокфелер, делумно поради објавувањето на вести во кој се тврди дека кампањата на Буш во 1970 година имала корист од таен фонд основан од Никсон; Буш подоцна беше ослободен од какво било сомневање од специјален обвинител. [3] Буш го прифати назначувањето за шеф на Канцеларијата за врски на САД во Народна Република Кина, со што стана де факто амбасадор во Кина. [41] Според биографот Џон Меахам, времето на Буш во Кина го убедило дека американскиот ангажман во странство е потребен за да се обезбеди глобална стабилност и дека САД „треба да бидат видливи, но не наметливи, мускулести, но не и доминантни“. [3]

директор на Централното разузнавање

[уреди | уреди извор]
Буш, како директор на ЦИА, слуша на состанокот по атентатите во Бејрут на Френсис Е. Мелој Џуниор и Роберт О. Воринг, 1976 година

Во јануари 1976 година, Форд го врати Буш во Вашингтон за да стане директор на Централното разузнавање (DCI), поставувајќи го на чело на ЦИА. [42] По скандалот Вотергејт и Виетнамската војна, угледот на ЦИА беше нарушен поради нејзината улога во различни тајни операции. Буш имаше задача да го врати моралот и јавниот углед на агенцијата. [3] [б 5] За време на годината кога Буш беше на чело на ЦИА, американскиот апарат за национална безбедност активно ги поддржуваше операциите на операцијата Кондор и десничарските воени диктатури во Латинска Америка . [44] [45] Во меѓувреме, Форд одлучи да го отфрли Рокфелер од билетот за претседателските избори во 1976 година ; тој го сметаше Буш за свој потпретседател, но на крајот го избра Боб Дол . [46] Во својство на DCI, Буш му одржа брифинзи за националната безбедност на Џими Картер и како претседателски кандидат и како новоизбран претседател. [47]

Претседателски избори во 1980 година

[уреди | уреди извор]

Мандатот на Буш во ЦИА заврши откако Картер тесно го победи Форд на претседателските избори во 1976 година. Без јавна функција за прв пат од 1960-тите, Буш стана претседател на извршниот комитет на Првата меѓународна банка во Хјустон. [48] Тој, исто така, помина една година како вонреден професор по административни науки на Џонс школата за бизнис на Универзитетот Рајс, [49] го продолжи своето членство во Советот за надворешни односи и се приклучи на Трилатералната комисија . Во меѓувреме, тој почна да ги поставува темелите за неговата кандидатура на претседателските прелиминарни избори на Републиканската партија во 1980 година . [3] Во предизборната кампања на републиканците во 1980 година, Буш се соочи со Роналд Реган, кој нашироко се сметаше за фаворит, како и со други претенденти како сенаторот Боб Дол, сенаторот Хауард Бејкер, гувернерот на Тексас Џон Конали, конгресменот Фил Крејн и конгресменот Џон Б. Андерсон . [3]

Роналд Реган, модераторот Џон Брин и Буш учествуваат на претседателската дебата Нашуа, Њу Хемпшир, 1980 година

Кампањата на Буш го означи како младешки „кандидат за размислување“ кој ќе го имитира прагматичниот конзервативизам на претседателот Ајзенхауер. [3] Среде Советско-Авганистанската војна, која донесе крај на периодот на детант, и иранската заложничка криза, во која беа земени 52 Американци како заложници, кампањата го истакна надворешнополитичкото искуство на Буш. [3] На почетокот на трката, Буш многу се фокусираше на победата на пратеничката група во Ајова на 21 јануари, правејќи 31 посета на државата. [50] Тој извојува тесна победа во Ајова со 31,5% наспроти 29,4% на Реган. По победата, Буш изјавил дека неговата кампања била полна со моментум, или „ Големиот Мо “ и Реган ја реорганизирал својата кампања. [51] Делумно како одговор на честото преиспитување на возраста на Реган од кампањата на Буш (Реган наполни 69 години во 1980 година), кампањата на Реган ги засили нападите врз Буш, прикажувајќи го како елитист кој не бил вистински посветен на конзервативизмот. [3] Пред прелиминарните избори во Њу Хемпшир, Буш и Реган се согласија на дебата во две лица, организирана од Нашуа Телеграф, но платена од кампањата на Реган. [51]

Денови пред дебатата, Реган најави дека ќе покани уште четворица кандидати на дебатата; Буш, кој се надеваше дека дебатата еден на еден ќе му овозможи да се појави како главна алтернатива на Реган на прелиминарните избори, одби да дебатира за другите кандидати. Сите шест кандидати излегоа на сцената, но Буш одби да зборува во присуство на другите кандидати. На крајот, останатите четворица кандидати ја напуштија сцената, а дебатата продолжи, но одбивањето на Буш да дебатира со кој било друг освен Реган, сериозно ја оштети неговата кампања во Њу Хемпшир. [3] Тој решително ги загуби прелиминарните избори во Њу Хемпшир од Реган, освојувајќи само 23 отсто од гласовите. [51] Буш ја ревитализираше својата кампања со победа во Масачусетс, но ги загуби следните неколку прелиминарни избори. Додека Реган формираше командно водство на делегатите, Буш одби да ја заврши својата кампања, но другите кандидати се откажаа од трката. [3] Критикувајќи ги предлозите за политика на неговиот поконзервативен ривал, Буш славно ја означи страната на понудата на Реган - плановите за масовни даночни намалувања на влијанието на Реган како „ вуду економија “. [52] Иако се залагаше за пониски даноци, Буш се плашеше дека драматичното намалување на оданочувањето ќе доведе до дефицити и, пак, ќе предизвика инфлација. [3]

Билетот Реган-Буш победи на претседателските избори во 1980 година со 50,7% од народните гласови и големо мнозинство од електорските гласови.

Откако Реган го освои мнозинството делегати кон крајот на мај, Буш неволно се откажа од трката. [3] На републиканската национална конвенција во 1980 година, Реган донесе одлука во последен момент да го избере Буш за потпретседателски кандидат откако пропаднаа преговорите со Форд во врска со билетот Реган-Форд. [53] Иако Реган негодуваше за многу напади на кампањата на Буш за време на прелиминарната кампања, а неколку конзервативни лидери активно се спротивставија на номинацијата на Буш, Реган на крајот одлучи дека популарноста на Буш кај умерените републиканци го направи најдобриот и најбезбедниот избор. Буш, кој веруваше дека неговата политичка кариера можеби е завршена по прелиминарните избори, со нетрпение ја прифати позицијата и се фрли во кампања за билетот Реган-Буш. [3] Општата изборна кампања во 1980 година помеѓу Реган и Картер беше спроведена во услови на мноштво домашни грижи и тековната заложничка криза во Иран, а Реган се обиде да ја фокусира трката на справувањето со економијата од страна на Картер. [54] Иако трката нашироко се сметаше за тесен натпревар во поголемиот дел од кампањата, Реган на крајот го освои големото мнозинство неопределени гласачи. [54] Реган освои 50,7 отсто од народните гласови и 489 од 538 електорски гласови, додека Картер освои 41 отсто од народните гласови, а Џон Андерсон, кој се кандидираше како независен кандидат, освои 6,6 отсто од гласовите на народот. [55]

Потпретседателство (1981–1989)

[уреди | уреди извор]
Официјален портрет, ок. 1981–1989
Буш со претседателот Роналд Реган во 1981 година

Како потпретседател, Буш генерално одржуваше низок профил, признавајќи ги уставните граници на функцијата; избегнуваше да одлучува или да го критикува Реган на кој било начин. Овој пристап му помогна да ја заработи довербата на Реган, намалувајќи ги тензиите што останаа од нивното претходно ривалство. [51] Буш, исто така, генерално уживаше во добри односи со персоналот на Реган, вклучувајќи го и блискиот пријател на Буш, Џејмс Бејкер, кој служеше како првичен шеф на кабинетот на Реган. [3] Неговото разбирање за потпретседателството беше под големо влијание од потпретседателот Волтер Мондејл, кој уживаше во силна врска со претседателот Картер делумно поради неговата способност да избегне конфронтации со високиот персонал и членовите на кабинетот, како и од тешкиот однос на потпретседателот Нелсон Рокфелер со некои членови. на персоналот во Белата куќа за време на администрацијата на Форд. [3] Бушовите присуствуваа на голем број јавни и церемонијални настани на нивните позиции, вклучително и многу државни погреби, што стана вообичаена шега за комичарите. Како претседател на Сенатот, Буш, исто така, остана во контакт со членовите на Конгресот и го информираше претседателот за настаните на Капитол Хил. [51]

Прв мандат

[уреди | уреди извор]
Реган и Буш на состанок за разговор за инвазијата на Соединетите Држави на Гренада со група двопартиски членови на Конгресот во октомври 1983 година

На 30 март 1981 година, додека Буш бил во Тексас, Реган бил застрелан и тешко ранет од Џон Хинкли Џуниор. Буш веднаш се вратил во Вашингтон; кога неговиот авион слета, неговите помошници го советуваа да продолжи директно до Белата куќа со хеликоптер за да покаже дека владата сè уште функционира. [51] Буш ја отфрли идејата, плашејќи се дека таквата драматична сцена ризикува да остави впечаток дека тој се обидува да ги узурпира овластувањата и прерогативите на Реган. [3] За време на краткиот период на неспособност на Реган, Буш претседаваше со состаноците на кабинетот, се состана со конгресните и странските лидери и ги информираше новинарите. Сепак, тој постојано го отфрлаше повикувањето на Дваесет и петтиот амандман . [3] Справувањето на Буш со обидот за атентат и неговите последици оставија позитивен впечаток кај Реган, кој се опорави и се врати на работа во рок од две недели од пукањето. Оттогаш, двајцата мажи ќе имаат редовни четврточни ручеци во Овалната соба . [56]

Реган го додели Буш да претседава со две специјални задачи, една за дерегулација и една за меѓународен шверц на дрога. И двете беа популарни прашања кај конзервативците, а Буш, главно умерен, почна да им се додворува преку својата работа. Работната група за дерегулација разгледа стотици правила, давајќи конкретни препораки за тоа кои да се изменат или ревидираат за да се намали големината на федералната влада. [51] Притисокот за дерегулација на администрацијата на Реган силно влијаеше на радиодифузијата, финансиите, екстракција на ресурси и други економски активности, а администрацијата елиминираше бројни владини позиции. [57] Буш, исто така, ја надгледуваше организацијата за управување со кризи за национална безбедност на администрацијата, која традиционално беше одговорност на советникот за национална безбедност . [3] Во 1983 година, Буш ја обиколи Западна Европа како дел од на крајот успешните напори на администрацијата на Реган да ги убеди скептичните сојузници на НАТО да го поддржат распоредувањето на ракетите Першинг II . [3]

Рејтингот на Реган опадна по неговата прва година на функцијата, но тие се вратија кога САД почнаа да излегуваат од рецесија во 1983 година. [57] Поранешниот потпретседател Волтер Мондејл беше номиниран од Демократската партија на претседателските избори во 1984 година . Во анкетите, Мондејл ја избра конгресменката Џералдин Фераро за свој кандидат со надеж дека ќе ја зголеми поддршката за неговата кампања, со што Фераро ќе стане првата жена кандидат за потпретседател од големата партија во историјата на САД. [54] Таа и Буш се пресметаа во единствена телевизиска потпретседателска дебата . [51] Испитувањето на јавното мислење постојано покажуваше водство на Реган во кампањата во 1984 година, а Мондејл не беше во можност да ја разниша трката. [54] На крајот, Реган победи на реизборот, победувајќи во 49 од 50 држави и добија 59% од гласовите на народот наспроти 41% на Мондејл. [58]

Втор мандат

[уреди | уреди извор]
Потпретседателот Буш стои со претседателот Роналд Реган и советскиот лидер Михаил Горбачов на брегот на Њујорк во 1988 година

Михаил Горбачов дојде на власт во Советскиот Сојуз во 1985 година. Отфрлајќи ја идеолошката ригидност на неговите тројца постари болни претходници, Горбачов инсистираше на итно потребните економски и политички реформи наречени „ гласност “ (отвореност) и „ перестројка “ (реструктуирање). [35] На самитот во Вашингтон во 1987 година, Горбачов и Реган го потпишаа Договорот за нуклеарни сили со среден дострел, со кој и двете потписнички се обврзаа на целосно укинување на нивните соодветни залихи на ракети со краток и среден дострел. [55] Договорот започна нова ера на трговија, отвореност и соработка меѓу двете сили. [35] Претседателот Реган и државниот секретар Џорџ Шулц го презедоа водството во овие преговори, но Буш учествуваше на многу состаноци. Буш не се согласуваше со многу од политиките на Реган, но тој му кажа на Горбачов дека ќе се обиде да продолжи да ги подобрува односите доколку го наследи Реган. [59] На 13 јули 1985 година, Буш стана првиот потпретседател кој ја извршуваше функцијата вршител на должноста претседател кога Реган беше подложен на операција за отстранување на полипи од дебелото црево ; Буш беше в.д. претседател околу осум часа. [60]

Во 1986 година, администрацијата на Реган беше потресена од скандал кога беше откриено дека службениците на администрацијата тајно организирале продажба на оружје на Иран за време на Иранско-ирачката војна . Службениците ги искористија приходите за финансирање на бунтовниците Контра во нивната борба против левичарската сандинистичка влада во Никарагва . Демократите донесоа закон според кој присвоените средства не може да се користат за помош на Контраите. Наместо тоа, управата користела неприсвоени средства од продажбата. [51] Кога веста за аферата се појави во медиумите, Буш изјави дека бил „надвор од јамката“ и дека не бил свесен за пренасочувањето на средствата. [61] Биографот Џон Меахам пишува дека „никогаш не биле изведени докази кои докажуваат дека Буш бил свесен за пренасочувањето кон контрастите“, но тој ја критикува карактеризацијата на Буш „надвор од јамката“, пишувајќи дека „записот е јасен дека Буш бил свесен дека САД, спротивно на сопствената наведена политика, тргуваше со оружје за заложници“. [3] Скандалот Иран-Контра, како што стана познат, му нанесе сериозна штета на претседателството на Реган, поставувајќи прашања за компетентноста на Реган. [54] Конгресот ја формираше Комисијата за кула за да го истражи скандалот и, на барање на Реган, комисија од федерални судии го назначи Лоренс Волш за специјален обвинител задолжен за истрага на скандалот Иран-Контра. [55] Истрагите продолжија откако Реган ја напушти функцијата, и иако Буш никогаш не беше обвинет за кривично дело, скандалот Иран-Контра ќе остане политичка одговорност за него. [3]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.

 1. Kelly, Jon (December 2, 2018). „George HW Bush: What makes a one-term president?“. BBC News. Архивирано од изворникот на August 17, 2021. Посетено на March 22, 2022.
 2. „Presidential Avenue: George Bush“. Presidential Avenue. Архивирано од изворникот на October 8, 2007. Посетено на March 29, 2008.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 3,13 3,14 3,15 3,16 3,17 3,18 3,19 3,20 3,21 3,22 3,23 3,24 3,25 3,26 3,27 3,28 3,29 3,30 3,31 3,32 3,33 3,34 3,35 3,36 3,37 3,38 3,39 3,40 3,41 3,42 3,43 3,44 3,45 3,46 3,47 3,48 3,49 3,50 3,51 3,52 3,53 3,54 3,55 3,56 3,57 3,58 3,59 3,60 3,61 Meacham 2015.
 4. Eun Kyung Kim (August 14, 2015). „Jenna Bush Hager welcomes second daughter — named after George H.W. Bush“. Today. The new bundle of joy is named after Jenna's grandfather and former President George H.W. Bush, whose nickname growing up was "Poppy."
 5. Bumiller, Elisabeth (July 8, 2002). „White House Letter; At Parents' Home, Bush Resumes Role of Son“. The New York Times. Посетено на April 2, 2008.
 6. „Former President George Bush honored at his 60th reunion at Phillips Academy, Andover“. Phillips Academy. June 8, 2002. Архивирано од изворникот на April 1, 2008. Посетено на March 29, 2008.
 7. 7,0 7,1 7,2 Knott, Stephen (October 4, 2016). „George H. W. Bush: Life Before the Presidency“. Charlottesville, Virginia: Miller Center, the University of Virginia. Посетено на April 24, 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „GHWBlifebefore“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. Boyd, Gerald M. (November 9, 1988). „A Victor Free to Set His Own Course“. The New York Times.
 9. Siegel, Rachel (December 1, 2018). „For George H.W. Bush, Pearl Harbor changed everything, and World War II made him a hero“. The Washington Post.
 10. „Lieutenant Junior Grade George Bush, USNR“. Naval Historical Center. April 6, 2001. Архивирано од изворникот на April 10, 2010.
 11. „George Herbert Walker Bush“. Navy History and Heritage Command. December 1, 2018. Посетено на December 2, 2018.
 12. Adams, Kathy (January 10, 2009). „San Jacinto veterans reunite, recall serving with Bush“. The Virginian-Pilot. Landmark Communications. Посетено на December 9, 2019.
 13. Meacham 2015, стр. 60–63.
 14. Bradley, James (2003). Flyboys: A True Story of Courage. Little, Brown and Company. ISBN 978-0-316-10584-2.
 15. „The Faith of George HW Bush“. The Christian Post. June 26, 2017.
 16. Washuk, Bonnie (December 1, 2018). „George H.W. Bush called Lewiston-Auburn home during WWII“. Sun Journal. Посетено на May 31, 2023.
 17. Markovich, Jeremy (January 6, 2017). „George H.W. Bush and Barbara Pierce are wed: Jan. 6, 1945“. Politico. Посетено на November 17, 2017.
 18. Siegel, Rachel (April 22, 2018). 'You were the reason': Barbara and George Bush's love story remembered at her funeral“. The Washington Post. Посетено на November 30, 2018.
 19. „Jimmy and Rosalynn Carter just became the longest-married presidential couple“. CNN Politics. October 17, 2019. Посетено на October 18, 2019.
 20. Withers, Rachel (December 2, 2018). „George H.W. Bush was a champion for people with disabilities“. Vox. Посетено на April 13, 2022.
 21. Kakutani, Michiko (November 11, 2014). „Love Flows, President to President“. The New York Times. Архивирано од изворникот на January 2, 2022. Посетено на November 14, 2014.
 22. „School House to White House: The Education of the Presidents“. Washington, D.C.: National Archives. Spring 2007. Посетено на March 29, 2008.
 23. Berkower, Simone. „Cheerleading of the '20s: Epitome of masculinity“. Yale Daily News. Посетено на July 30, 2016.
 24. Chawkins, Steve (October 11, 2005). „Two Future Presidents Slept Here — latimes“. Los Angeles Times. Посетено на May 17, 2017.
 25. „George Bush Collection“. George Bush Presidential Library and Museum. Посетено на July 30, 2016.
 26. „National Archives NextGen Catalog“. National Archives. Посетено на May 14, 2023.
 27. Perin, Monica (April 25, 1999). „Adios, Zapata!“. Houston Business Journal. Посетено на November 30, 2018.
 28. Bush, George W. 41: A Portrait of My Father.
 29. '63 F.B.I. Memo Ties Bush to Intelligence Agency“. The New York Times. Associated Press. July 11, 1988.
 30. 30,0 30,1 Naftali 2007.
 31. 31,0 31,1 „Bush, George Herbert Walker“. Scholastic Library Publishing, Inc. Архивирано од изворникот на June 15, 2008. Посетено на March 29, 2008. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ea“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 32. „House – August 16, 1967“ (PDF). Congressional Record. U.S. Government Printing Office. 113 (17): 22778. Посетено на February 27, 2022.
 33. „House – April 10, 1968“ (PDF). Congressional Record. U.S. Government Printing Office. 114 (8): 9621. Посетено на February 27, 2022.
 34. George H.W. Bush (Part 1).
 35. 35,0 35,1 35,2 Herring 2008.
 36. Austin, Anthony (October 31, 1971). „Crushing Defeat for the U.S., or A Blessing In Disguise?“. The New York Times.
 37. 37,0 37,1 Saunders 2014.
 38. „President Richard Nixon and the Presidents“. nixontapes.org. Архивирано од изворникот на April 9, 2022. Посетено на March 30, 2020. CDHW 156-016 11/29/1972 Unknown time between 10:10 am and 1:47 pm P, GHWB
 39. „Transcript - Episode 4: Turn It Off“. NBC News. November 13, 2018. Посетено на January 30, 2020.
 40. „George HW on Nixon resignation“. U.S. News & World Report. July 16, 2006. Архивирано од изворникот на June 24, 2008. Посетено на March 29, 2008.
 41. Bush, George H. W. (2011). Engel, Jeffrey A. (уред.). The China Diary of George H.W. Bush: The Making of a Global President. Princeton University Press. стр. 36. ISBN 978-1-4008-2961-3.
 42. „The George Bush Center for Intelligence“. Central Intelligence Agency. April 5, 2007. Архивирано од изворникот на June 12, 2007. Посетено на September 5, 2011.
 43. Meacham 2015, стр. 189–193.
 44. „FIFA's Dirty Wars“. The New Republic. December 15, 2017.
 45. „Quand Pinochet tuait hors du Chili“. L'Express. October 30, 1999.
 46. Dowd, Maureen (November 28, 1988). „Will Bush and Dole End Their Grand Old Rivalry?“. The New York Times. стр. A1. Посетено на November 30, 2018.
 47. „CIA Briefings of Presidential Candidates; Chapter 5: In-Depth Discussions With Carter“. Central Intelligence Agency: Center for the Study of Intelligence. Архивирано од изворникот на June 13, 2007. Посетено на October 11, 2007.
 48. „George H. W. Bush“. Presidential Timeline of the Twentieth Century. Архивирано од изворникот на May 3, 2008. Посетено на July 30, 2016.
 49. „President George H. W. Bush: Kyiv National Taras Shevchenko University“. Ukrainian Embassy. May 21, 2004. Архивирано од изворникот на May 19, 2008. Посетено на March 29, 2008.
 50. Noble, Jason (November 30, 2018). „George H.W. Bush in Iowa: The family campaign“. The Des Moines Register. Посетено на December 1, 2018.
 51. 51,0 51,1 51,2 51,3 51,4 51,5 51,6 51,7 51,8 Hatfield, Mark (with the Senate Historical Office) (1997). „Vice Presidents of the United States: George H. W. Bush (1981–1989)“ (PDF). Washington, D.C.: U.S. Government Printing Office. Архивирано од изворникот (PDF) на December 23, 2003. Посетено на November 4, 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „senate“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 52. Neikirk, William R. (March 13, 1988). „Bush conjures up voodoo economics“. Chicago Tribune. Посетено на December 1, 2018.
 53. Cannon, Lou; Broder, David S. (July 17, 1980). „Reagan Nominated, Picks Bush“. The Washington Post. Посетено на December 1, 2018.
 54. 54,0 54,1 54,2 54,3 54,4 Rossinow 2015.
 55. 55,0 55,1 55,2 Patterson 2005.
 56. Bumiller, Elisabeth (June 9, 2004). „The 40th President: Between 2 First Families, A Complicated Rapport“. The New York Times. Посетено на November 30, 2018.
 57. 57,0 57,1 Leuchtenburg 2015.
 58. „1984 Presidential Election Results“. David Leip. Посетено на May 25, 2007.
 59. Greene 2015; Meacham 2015.
 60. Boyd, Gerald M. (July 14, 1985). „Reagan Transfers Power to Bush For 8-Hour Period of 'Incapacity'. The New York Times. стр. A1. Посетено на November 30, 2018.
 61. „The Iran-Contra Affair 20 Years On“. George Washington University. November 20, 2006. Посетено на April 3, 2008.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.