1912

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1912 г.  во други календари
Грегоријански календар 1912
MCMXII
Ab urbe condita 2665
Асирски календар 6662
Бахајски календар 68–69
Бенгалски календар 1319
Берберски календар 2862
Будистички календар 2456
Бурмански календар 1274
Византиски календар 7420–7421
Еврејски календар 5672–5673
Ерменски календар 1361
ԹՎ ՌՅԿԱ
Етиопски календар 1904-1905
Игбоански календар 912–913
Ирански календар 1290–1291
Исламски календар 1330–1331
Јапонски календар Период Меиџи 45Таишо 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛亥年月日
(4548/4608)
— до —
壬子年月日
(4549/4609)
Коптски календар 1628–1629
Корејски календар 4245
Календар Мингуо Република Кина 1
民國1年
Селевкидски календар 2223–2224
Тајландски сончев календар 2455
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1968–1969
 - Шака самват 1834–1835
 - Кали југа 5013–5014
Француски револуционерен календар CXXCXXI
120–121
Холоценски календар 11912
Џуче-календар 1

1912 (MCMXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1912. година од новата ера, 912. од вториот милениум, 12. од 20 век и трета од 1910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7420 и 7421 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6662 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5672 и 5673 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2665.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1912. година се протега во 4548 и 4549, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4608 и 4609 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2455. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1330 и 1331 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: