1970

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1970 г.  во други календари
Грегоријански календар 1970
MCMLXX
Ab urbe condita 2723
Асирски календар 6720
Бахајски календар 126–127
Бенгалски календар 1377
Берберски календар 2920
Будистички календар 2514
Бурмански календар 1332
Византиски календар 7478–7479
Еврејски календар 5730–5731
Ерменски календар 1419
ԹՎ ՌՆԺԹ
Етиопски календар 1962-1963
Игбоански календар 970–971
Ирански календар 1348–1349
Исламски календар 1389–1390
Јапонски календар Период Шова 45
(45年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 己酉年月日
(4606/4666)
— до —
庚戌年月日
(4607/4667)
Коптски календар 1686–1687
Корејски календар 4303
Календар Мингуо Република Кина 59
民國59年
Селевкидски календар 2281–2282
Тајландски сончев календар 2513
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2026–2027
 - Шака самват 1892–1893
 - Кали југа 5071–5072
Француски револуционерен календар CLXXVIIICLXXIX
178–179
Холоценски календар 11970
Џуче-календар 59

1970 (MCMLXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1970. година од новата ера, 970. од вториот милениум, 70. од 20 век и прва од 1970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7478 и 7479 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6720 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5730 и 5731 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2723.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1970. година се протега во 4606 и 4607, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4666 и 4667 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2513. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1389 и 1390 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: