Прејди на содржината

20 август

Од Википедија — слободната енциклопедија

20 август — 232-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (233-и во престапна година). Остануваат 133 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024
Знаме на Естонија

Настани:

1953  Советскиот Сојуз јавно објавува дека тестирал водородна бомба.
1968  200.000 трупи на Варшавскиот пакт и 5.000 тенкови вршат инвазија на Чехословачка, со што е задушена Прашката пролет.
1969  Битлси го завршуваат снимањето на Abbey Road; Џон Ленон, Пол Мекартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар за последен пат се заедно.
1991  Естонија се одвојува од Советскиот Сојуз.

Родени:

1561  Јакопо Перииталијански композитор.
1779  Јенс Јакоб Берцелиусшведски хемичар.
1847  Болеслав Прус — полски писател.
1877  Јован Скерлиќ — српски писател и книжевен критичар.
1890  Х. П. Лавкрафтамерикански писател.
1901  Салваторе Квазимодоиталијански писател.
1936  Карла Фрачи — италијанска балерина и глумица.
1937  Андреј Кончаловски — руско-американски режисер.
1941  Стеван Остоиќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1942  Ајсак Хејс — американски соул-пејач.
1943  Драган Николиќ — српски глумец.
1944  Раџив Гандипремиер на Индија.
1948  Роберт Плант — британски пејач, член на рок-групата „Led Zeppelin“.
1961  Стјепан Девериќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1964  Дино Дворник — хрватски пејач и глумец.
1965  КРС-1 — американски рапер.
1974  Ејми Адамс — американска глумица.
1980  Самуел Димуленфранцуски велосипедист.
1983  Јури Жирков — руски фудбалер.
1985  Алваро Негредо — шпански фудбалер.
1986  Даниел Мартинирски велосипедист.
1986  Дамјен Годен — француски велосипедист.
1992  Деми Ловато — американска пејачка и глумица.
1995  Магнус Ландин Јакобсен — дански ракометар.
1999  Џо Вилок — англиски фудбалер.

Починале:

984  Јован XIVримски папа.
1823  Пиј VII — римски папа.
1887  Жил Лафоргфранцуски поет.
1914  Пиј X — римски папа.
1917  Адолф фон Баејергермански хемичар и Нобелов лауреат.
1918  Матеј Геров — македонски деец.
1959  Алфред Кубин — австриски цртач, илустратор и писател.
1983  Александар Ранковиќ — српски и југословенски политичар, потпретседател на СФРЈ.
1994  Александар Петровиќ — српски и југословенски филмски режисер.

Празници:

  Унгарија — Ден на Свети Стефан, главен национален празник.