1823

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1823 г.  во други календари
Грегоријански календар 1823
MDCCCXXIII
Ab urbe condita 2576
Асирски календар 6573
Бахајски календар -21–-20
Бенгалски календар 1230
Берберски календар 2773
Будистички календар 2367
Бурмански календар 1185
Византиски календар 7331–7332
Еврејски календар 5583–5584
Ерменски календар 1272
ԹՎ ՌՄՀԲ
Етиопски календар 1815-1816
Игбоански календар 823–824
Ирански календар 1201–1202
Исламски календар 1238–1239
Јапонски календар Бунсеи 6
(6年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 壬午年月日
(4459/4519)
— до —
癸未年月日
(4460/4520)
Коптски календар 1539–1540
Корејски календар 4156
Календар Мингуо 89 пред РК
民前89年
Селевкидски календар 2134–2135
Тајландски сончев календар 2366
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1879–1880
 - Шака самват 1745–1746
 - Кали југа 4924–4925
Француски револуционерен календар XXXIXXXII
31–32
Холоценски календар 11823
Џуче-календар нема (пред 1912)

1823 (MDCCCXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1823. година од новата ера, 823. од вториот милениум, 23. од 19 век и четвртта од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7331 и 7332 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6573 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5583 и 5584 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2576.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1823. година се протега во 4459 и 4460, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4519 и 4520 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2366. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1238 и 1239 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]