1827

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1827 г.  во други календари
Грегоријански календар 1827
MDCCCXXVII
Ab urbe condita 2580
Асирски календар 6577
Бахајски календар -17–-16
Бенгалски календар 1234
Берберски календар 2777
Будистички календар 2371
Бурмански календар 1189
Византиски календар 7335–7336
Еврејски календар 5587–5588
Ерменски календар 1276
ԹՎ ՌՄՀԶ
Етиопски календар 1819-1820
Игбоански календар 827–828
Ирански календар 1205–1206
Исламски календар 1242–1243
Јапонски календар Бунсеи 10
(10年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丙戌年月日
(4463/4523)
— до —
丁亥年月日
(4464/4524)
Коптски календар 1543–1544
Корејски календар 4160
Календар Мингуо 85 пред РК
民前85年
Селевкидски календар 2138–2139
Тајландски сончев календар 2370
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1883–1884
 - Шака самват 1749–1750
 - Кали југа 4928–4929
Француски револуционерен календар XXXVXXXVI
35–36
Холоценски календар 11827
Џуче-календар нема (пред 1912)

1827 (MDCCCXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1827. година од новата ера, 827. од вториот милениум, 27. од 19 век и осма од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7335 и 7336 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6577 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5587 и 5588 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2580.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1827. година се протега во 4463 и 4464, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4523 и 4524 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2370. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1242 и 1243 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]