1804

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1804 г.  во други календари
Грегоријански календар 1804
MDCCCIV
Ab urbe condita 2557
Асирски календар 6554
Бахајски календар -40–-39
Бенгалски календар 1211
Берберски календар 2754
Будистички календар 2348
Бурмански календар 1166
Византиски календар 7312–7313
Еврејски календар 5564–5565
Ерменски календар 1253
ԹՎ ՌՄԾԳ
Етиопски календар 1796-1797
Игбоански календар 804–805
Ирански календар 1182–1183
Исламски календар 1218–1219
Јапонски календар Кјова 3Бунка 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 癸亥年月日
(4440/4500)
— до —
甲子年月日
(4441/4501)
Коптски календар 1520–1521
Корејски календар 4137
Календар Мингуо 108 пред РК
民前108年
Селевкидски календар 2115–2116
Тајландски сончев календар 2347
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1860–1861
 - Шака самват 1726–1727
 - Кали југа 4905–4906
Француски револуционерен календар XIIXIII
12–13
Холоценски календар 11804
Џуче-календар нема (пред 1912)

1804 (MDCCCIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1804. година од новата ера, 804. од вториот милениум, 4. од 19 век и петта од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7312 и 7313 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6554 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5564 и 5565 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2557.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1804. година се протега во 4440 и 4441, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4500 и 4501 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2347. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1218 и 1219 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]