1885

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1885 г.  во други календари
Грегоријански календар 1885
MDCCCLXXXV
Ab urbe condita 2638
Асирски календар 6635
Бахајски календар 41–42
Бенгалски календар 1292
Берберски календар 2835
Будистички календар 2429
Бурмански календар 1247
Византиски календар 7393–7394
Еврејски календар 5645–5646
Ерменски календар 1334
ԹՎ ՌՅԼԴ
Етиопски календар 1877-1878
Игбоански календар 885–886
Ирански календар 1263–1264
Исламски календар 1302–1303
Јапонски календар Период Меиџи 18
(18年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲申年月日
(4521/4581)
— до —
乙酉年月日
(4522/4582)
Коптски календар 1601–1602
Корејски календар 4218
Календар Мингуо 27 пред РК
民前27年
Селевкидски календар 2196–2197
Тајландски сончев календар 2428
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1941–1942
 - Шака самват 1807–1808
 - Кали југа 4986–4987
Француски револуционерен календар XCIIIXCIV
93–94
Холоценски календар 11885
Џуче-календар нема (пред 1912)

1885 (MDCCCLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1885. година од новата ера, 885. од вториот милениум, 85. од 19 век и шеста од 1880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7393 и 7394 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6635 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5645 и 5646 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2638.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1885. година се протега во 4521 и 4522, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4581 и 4582 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2428. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1302 и 1303 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • 16 јули - Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]