1808

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1808 г.  во други календари
Грегоријански календар 1808
MDCCCVIII
Ab urbe condita 2561
Асирски календар 6558
Бахајски календар -36–-35
Бенгалски календар 1215
Берберски календар 2758
Будистички календар 2352
Бурмански календар 1170
Византиски календар 7316–7317
Еврејски календар 5568–5569
Ерменски календар 1257
ԹՎ ՌՄԾԷ
Етиопски календар 1800-1801
Игбоански календар 808–809
Ирански календар 1186–1187
Исламски календар 1222–1223
Јапонски календар Бунка 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丁卯年月日
(4444/4504)
— до —
戊辰年月日
(4445/4505)
Коптски календар 1524–1525
Корејски календар 4141
Календар Мингуо 104 пред РК
民前104年
Селевкидски календар 2119–2120
Тајландски сончев календар 2351
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1864–1865
 - Шака самват 1730–1731
 - Кали југа 4909–4910
Француски револуционерен календар XVIXVII
16–17
Холоценски календар 11808
Џуче-календар нема (пред 1912)

1808 (MDCCCVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1808. година од новата ера, 808. од вториот милениум, 8. од 19 век и деветта од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7316 и 7317 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6558 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5568 и 5569 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2561.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1808. година се протега во 4444 и 4445, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4504 и 4505 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2351. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1222 и 1223 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]