1852

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1852 г.  во други календари
Грегоријански календар 1852
MDCCCLII
Ab urbe condita 2605
Асирски календар 6602
Бахајски календар 8–9
Бенгалски календар 1259
Берберски календар 2802
Будистички календар 2396
Бурмански календар 1214
Византиски календар 7360–7361
Еврејски календар 5612–5613
Ерменски календар 1301
ԹՎ ՌՅԱ
Етиопски календар 1844-1845
Игбоански календар 852–853
Ирански календар 1230–1231
Исламски календар 1268–1269
Јапонски календар Каеи 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 辛亥年月日
(4488/4548)
— до —
壬子年月日
(4489/4549)
Коптски календар 1568–1569
Корејски календар 4185
Календар Мингуо 60 пред РК
民前60年
Селевкидски календар 2163–2164
Тајландски сончев календар 2395
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1908–1909
 - Шака самват 1774–1775
 - Кали југа 4953–4954
Француски револуционерен календар LXLXI
60–61
Холоценски календар 11852
Џуче-календар нема (пред 1912)

1852 (MDCCCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1852. година од новата ера, 852. од вториот милениум, 52. од 19 век и трета од 1850-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7360 и 7361 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6602 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5612 и 5613 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2605.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1852. година се протега во 4488 и 4489, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4548 и 4549 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2395. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1268 и 1269 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]