Прејди на содржината

1843

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1843 во разни календари
Грегоријански календар1843
MDCCCXLIII
Ab urbe condita2596
Ерменски календар1292
ԹՎ ՌՄՂԲ
Асирски календар6593
Балиски календар1764–1765
Бенгалски календар1250
Берберски календар2793
Будистички календар2387
Бурмански календар1205
Византиски календар7351–7352
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4539 или 4479
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4540 или 4480
Коптски календар1559–1560
Етиопски календар1835–1836
Еврејски календар5603–5604
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1899–1900
 - Сачка ера1764–1765
 - Кали-југа4943–4944
Холоценски календар11843
Игбоански календар843–844
Ирански календар1221–1222
Исламски календар1258–1259
Јапонски календарТенпо 14
(天保14年)
Јавански календар1770–1771
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4176
Мингуо-календар69 пред Р. Кина
民前69年
Нанакшахи375
Тајландски сончев календар2385–2386
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1969 или 1588 или 816
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1970 или 1589 или 817

1843 (MDCCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1843 година од новата ера, 843. од вториот милениум, 43. од XIX век и четвртта од 1840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7351 и 7352 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6593 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5603 и 5604 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2596.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1843 година се протега во 4479 и 4480, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4539 и 4540 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2386. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1258 и 1259 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1843 на Ризницата ?