1820

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1820 г.  во други календари
Грегоријански календар 1820
MDCCCXX
Ab urbe condita 2573
Асирски календар 6570
Бахајски календар -24–-23
Бенгалски календар 1227
Берберски календар 2770
Будистички календар 2364
Бурмански календар 1182
Византиски календар 7328–7329
Еврејски календар 5580–5581
Ерменски календар 1269
ԹՎ ՌՄԿԹ
Етиопски календар 1812-1813
Игбоански календар 820–821
Ирански календар 1198–1199
Исламски календар 1235–1236
Јапонски календар Бунсеи 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 己卯年月日
(4456/4516)
— до —
庚辰年月日
(4457/4517)
Коптски календар 1536–1537
Корејски календар 4153
Календар Мингуо 92 пред РК
民前92年
Селевкидски календар 2131–2132
Тајландски сончев календар 2363
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1876–1877
 - Шака самват 1742–1743
 - Кали југа 4921–4922
Француски револуционерен календар XXVIIIXXIX
28–29
Холоценски календар 11820
Џуче-календар нема (пред 1912)

1820 (MDCCCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1820. година од новата ера, 820. од вториот милениум, 20. од 19 век и прва од 1820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7328 и 7329 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6570 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5580 и 5581 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2573.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1820. година се протега во 4456 и 4457, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4516 и 4517 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2363. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1235 и 1236 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]