1839

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1839 во разни календари
Грегоријански календар1839
MDCCCXXXIX
Ab urbe condita2592
Ерменски календар1288
ԹՎ ՌՄՁԸ
Асирски календар6589
Балиски календар1760–1761
Бенгалски календар1246
Берберски календар2789
Будистички календар2383
Бурмански календар1201
Византиски календар7347–7348
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4535 или 4475
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4536 или 4476
Коптски календар1555–1556
Етиопски календар1831–1832
Еврејски календар5599–5600
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1895–1896
 - Сачка ера1760–1761
 - Кали-југа4939–4940
Холоценски календар11839
Игбоански календар839–840
Ирански календар1217–1218
Исламски календар1254–1255
Јапонски календарТенпо 10
(天保10年)
Јавански календар1766–1767
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4172
Мингуо-календар73 пред Р. Кина
民前73年
Нанакшахи371
Тајландски сончев календар2381–2382
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1965 или 1584 или 812
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1966 или 1585 или 813

1839 (MDCCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1839 година од новата ера, 839. од вториот милениум, 39. од XIX век и последна од 1830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7347 и 7348 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6589 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5599 и 5600 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2592.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1839 година се протега во 4475 и 4476, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4535 и 4536 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2382. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1254 и 1255 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • 12 јануари - Францускиот сликар Едгар Дега во Париз, го прикажа својот пронајдок - фотографирање со помош на сребрени или посребрени бакарни плочки покриени со пласт од јодит на сребро. Ова беше првата фотографска постапка, наречена според својот пронаоѓач дегаротипија, што овозможи да се добие еден позитив со помош на живина пареа.
  • 19 април - Со Лондонскиот договор, формирано е кралството Белгија, а потврдена е и независноста на Луксембург.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1839 на Ризницата ?