1806

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1806 г.  во други календари
Грегоријански календар 1806
MDCCCVI
Ab urbe condita 2559
Асирски календар 6556
Бахајски календар -38–-37
Бенгалски календар 1213
Берберски календар 2756
Будистички календар 2350
Бурмански календар 1168
Византиски календар 7314–7315
Еврејски календар 5566–5567
Ерменски календар 1255
ԹՎ ՌՄԾԵ
Етиопски календар 1798-1799
Игбоански календар 806–807
Ирански календар 1184–1185
Исламски календар 1220–1221
Јапонски календар Бунка 3
(3年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙丑年月日
(4442/4502)
— до —
丙寅年月日
(4443/4503)
Коптски календар 1522–1523
Корејски календар 4139
Календар Мингуо 106 пред РК
民前106年
Селевкидски календар 2117–2118
Тајландски сончев календар 2349
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1862–1863
 - Шака самват 1728–1729
 - Кали југа 4907–4908
Француски револуционерен календар XIVXV
14–15
Холоценски календар 11806
Џуче-календар нема (пред 1912)

1806 (MDCCCVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1806. година од новата ера, 806. од вториот милениум, 6. од 19 век и седма од 1800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7314 и 7315 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6556 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5566 и 5567 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2559.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1806. година се протега во 4442 и 4443, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4502 и 4503 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2349. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1220 и 1221 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]