1841

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1841 во разни календари
Грегоријански календар1841
MDCCCXLI
Ab urbe condita2594
Ерменски календар1290
ԹՎ ՌՄՂ
Асирски календар6591
Балиски календар1762–1763
Бенгалски календар1248
Берберски календар2791
Будистички календар2385
Бурмански календар1203
Византиски календар7349–7350
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4537 или 4477
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4538 или 4478
Коптски календар1557–1558
Етиопски календар1833–1834
Еврејски календар5601–5602
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1897–1898
 - Сачка ера1762–1763
 - Кали-југа4941–4942
Холоценски календар11841
Игбоански календар841–842
Ирански календар1219–1220
Исламски календар1256–1257
Јапонски календарТенпо 12
(天保12年)
Јавански календар1768–1769
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4174
Мингуо-календар71 пред Р. Кина
民前71年
Нанакшахи373
Тајландски сончев календар2383–2384
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1967 или 1586 или 814
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1968 или 1587 или 815

1841 (MDCCCXLI) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1841 година од новата ера, 841. од вториот милениум, 41. од XIX век и втора од 1840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7349 и 7350 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6591 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5601 и 5602 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2594.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1841 година се протега во 4477 и 4478, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4537 и 4538 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2384. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1256 и 1257 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

  • 26 јануари - Прогласен е британски суверенитет над Хонгконг. По шест денови Кина беше принудена да го отстапи Хонгконг на Велика Британија.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1841 на Ризницата ?