1895

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1895 г.  во други календари
Грегоријански календар 1895
MDCCCXCV
Ab urbe condita 2648
Асирски календар 6645
Бахајски календар 51–52
Бенгалски календар 1302
Берберски календар 2845
Будистички календар 2439
Бурмански календар 1257
Византиски календар 7403–7404
Еврејски календар 5655–5656
Ерменски календар 1344
ԹՎ ՌՅԽԴ
Етиопски календар 1887-1888
Игбоански календар 895–896
Ирански календар 1273–1274
Исламски календар 1312–1313
Јапонски календар Период Меиџи 28
(28年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲午年月日
(4531/4591)
— до —
乙未年月日
(4532/4592)
Коптски календар 1611–1612
Корејски календар 4228
Календар Мингуо 17 пред РК
民前17年
Селевкидски календар 2206–2207
Тајландски сончев календар 2438
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1951–1952
 - Шака самват 1817–1818
 - Кали југа 4996–4997
Француски револуционерен календар CIIICIV
103–104
Холоценски календар 11895
Џуче-календар нема (пред 1912)

1895 (MDCCCXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1895. година од новата ера, 895. од вториот милениум, 95. од 19 век и шеста од 1890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7403 и 7404 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6645 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5655 и 5656 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2648.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1895. година се протега во 4531 и 4532, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4591 и 4592 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2438. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1312 и 1313 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]