Паул Хиндемит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паул Хиндемит (германски: Paul Hindemith, Ханау, 16 ноември 1895 - Франкфурт на Мајна, 28 декември 1963 )

Паул Хиндемит (германски: Paul Hindemith, Ханау, 16 ноември 1895 - Франкфурт на Мајна, 28 декември 1963 ) бил германски композитор .

Животопис[уреди | уреди извор]

Студирал во Франкфурт на Мајна . Работел како композитор, солист и камерен виртуоз на виолина и виоли, диригент и педагог . Тој бил еден од пионерите на модерната европска музика и помина низ фази на експресионизмот кон неокласицизмот и необароккизмот . Тој составувал оркестарски дела, балети и е пример за многуте германски композитори, "Школа за Хиндемит" .

Работи[уреди | уреди извор]

 • опера :
  • "Надеж на жените"
  • "Убиец"
  • "Света Сузана"
 • циклус соло песни :
  • "Животот на Марија"
  • "Филхармониски концерт"

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Luttmann, Stephen. 2013. Paul Hindemith: A Research and Information Guide. New York: Routledge. ISBN 978-1-135-84841-5.
 • Winkler, Heinz-Jürgen (2004). "Fascinated by Early Music: Paul Hindemith and Emanuel Winternitz". Music in Art: International Journal for Music Iconography. 29 (1–2): 14–19. ISSN 1522-7464.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]