1963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1963 г.  во други календари
Грегоријански календар 1963
MCMLXIII
Ab urbe condita 2716
Асирски календар 6713
Бахајски календар 119–120
Бенгалски календар 1370
Берберски календар 2913
Будистички календар 2507
Бурмански календар 1325
Византиски календар 7471–7472
Еврејски календар 5723–5724
Ерменски календар 1412
ԹՎ ՌՆԺԲ
Етиопски календар 1955-1956
Игбоански календар 963–964
Ирански календар 1341–1342
Исламски календар 1382–1383
Јапонски календар Период Шова 38
(38年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬寅年月日
(4599/4659)
— до —
癸卯年月日
(4600/4660)
Коптски календар 1679–1680
Корејски календар 4296
Календар Мингуо Република Кина 52
民國52年
Селевкидски календар 2274–2275
Тајландски сончев календар 2506
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2019–2020
 - Шака самват 1885–1886
 - Кали југа 5064–5065
Француски револуционерен календар CLXXICLXXII
171–172
Холоценски календар 11963
Џуче-календар 52

1963 (MCMLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1963. година од новата ера, 963. од вториот милениум, 63. од 20 век и четвртта од 1960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7471 и 7472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5723 и 5724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2716.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1963. година се протега во 4599 и 4600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4659 и 4660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2506. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1382 и 1383 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: