30 јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија

30 јуни — 181-виот ден во годината според грегоријанскиот календар (182-ри во престапна година). Остануваат 184 дена до крајот на годината.

01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

Настани[уреди | уреди извор]

1905  Алберт Ајнштајн го издава своето дело За електродинамиката на движечките тела во кое ја предложува специјалната теорија на релативноста.
1908  Во Сибир, во областа Тунгузија се случува познатата Тунгуска експлозија со јачина 1000 пати поголема од атомските бомби фрлени врз Јапонија.
1934  Ноќта на долгите ножеви“ - започнува насилното елиминирање на политичките соперници на Адолф Хитлер во Германија.
2002  Бразил ја освојува својата петта светска фудбалска титула.


Родени[уреди | уреди извор]

1470  Шарл VIII — француски крал.
1685  Доминикус Цимерман — германски рококо архитект.
1879  Димитар Попов — бугарски револуционер.
1906  Ентони Ман — американски филмски глумец и режисер.
1911  Чеслав Милош — полски писател.
1931  Ендрју Хил — американски џез-музичар.
1933  Томислав Ивиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1938  Мирко Новосел — хрватски и југословенски кошаркарски тренер.
1939  Павле Кузмановски — македонски академски сликар.
1959  Мирза Капетановиќ — босански и југословенски фудбалер.
1963  Ингви Малмстиншведски гитарист, композитор и еден од пионерите на жанрот на нео-класичниот метал.
1966  Мајк Тајсонамерикански боксер.
1970  Елизабета Канческа Милевска — министер за култура на Македонија.
1975  Ралф Шумахергермански Формула 1 возач.
1979  Силвен Шаванел — француски велосипедист.
1983  Маркус Бургхарт — германски велосипедист.
1983  Шерил — англиска пејачка.
1985  Мајкл Фелпсамерикански пливач.
1990  Јака Блажич — словенечки кошаркар.
1990  Душан Лајовиќ — српски тенисер.


Починале[уреди | уреди извор]

1579  Мехмед-паша Соколовиќосманлиски државник.
1938  Милан Ракиќ — српски поет.
1953  Чарлс Вилијам Милер — неофицијалниот татко на фудбалот во Бразил.
1961  Ли ди Форестамерикански пронаоѓач.
2001  Џо Хендерсон — американски џез-музичар.
2002  Николај Хајтов — бугарски писател.
2023  Вахидин Мусемиќ — босански и југословенски фудбалер.


Празници[уреди | уреди извор]

30 јуни (празници)