Прејди на содржината

Мирко Новосел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирко Новосел
Mirko Novosel
Цибона
ЛигаПремиер ллига
АБА лига
Лични информации
Роден30 јуни 1938(1938-06-30)(85 г.)
Загреб, Кралство Југославија
Починат20 јули 2023(2023-07-20) (возр. 85)
Загреб, Хрватска
НационалностХрватска
Информации за кариера
Играчка кариера1952–1966
Тренерска кариера1967–1993
Историјат на кариера
As player:
1952–1966Локомотива
Како тренер:
1967–1971Локомотива
1976–1985Цибона
1986–1988Цибона
1988–1990Наполи
Career highlights and awards
Како тренер

Мирко Новосел (Загреб, 30 јуни 1938 - Загреб, 20 јули 2023) - хрватски поранешен професионален кошаркарски тренер и играч.

Новосел бил тренер на некои од најголемите играчи во поранешна Југославија и Хрватска, како што се хрватските играчи од Куќата на славните Крешимир Ќосиќ и Дражен Петровиќ. Тој бил впишан во Спомен-кошаркарската куќа на славните Нејсмит, како тренер, на 7 септември 2007 година. Бил примен во Куќата на славните на ФИБА, како тренер, во 2010 година.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Новосел играл кошарка за Локомотива Загреб, од 1952 до 1966 година.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Како тренер на Цибона Новосел освоил две титули Југословенското првенство, седум југословенски купови и две титули во Купот на европските шампиони во 1985 и 1986 година, кога бил прогласен за европски тренер на годината.

Селекторска кариера во националниот тим[уреди | уреди извор]

Како главен тренер, Новосел ја предводел сениорската машка југословенска репрезентација до сребрениот медал на Светското првенство во 1974 година, сребрениот медал на Летните олимписки игри во Монтреал 1976 година и бронзениот медал на Летните олимписки игри во Лос Анџелес 1984 година.

Новосел бил и селектор на сениорската машка репрезентација на Хрватска, при што ги довел до бронзениот медал на Европското првенство во 1993 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]