Кошарка на Летните олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
9. Олимписки турнир во кошарка
Монтреал 1976
Податоци
ДомаќинКанада
ГрадМонтреал
Дата18 јули - 27 јули
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Југославија
3 бронза  СССР
Жени
Екипи6
Медали
1 злато СССР
2 сребро САД
3 бронза  Бугарија
Турнир
← Минхен 1972  Москва 1980 →

Кошарката на Летните олимписки игри 1976 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Југославија (YUG)  СССР (URS)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  СССР (URS)  САД (USA)  Бугарија (BUL)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
 САД 7 7 0  СССР 5 5 0
 Југославија 7 5 2  САД 5 3 2
 СССР 7 6 1  Бугарија 5 3 2
4  Канада 7 4 3  Чехословачка 5 2 3
5  Италија 7 5 2  Јапонија 5 2 3
6  Чехословачка 7 3 4  Канада 5 0 5
7  Куба 7 4 3
8  Австралија 7 2 5
9  Порторико 7 3 4
10  Мексико 7 2 5
11  Јапонија 7 1 6
12  Египет 1 0 1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]