Машка кошаркарска репрезентација на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватска Hrvatska

Хрватска

Ранг листа на ФИБА: 15та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФХ
Тренер: Хрватска Јосип Вранковиќ
Олимписки игри
Учества 3
Медали 1992
Светско првенство
Учества 1
Медали 1994
Евробаскет
Учества 9
Медали 1993, 1995
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Кошаркарската репрезентација на Хрватска ја претставува Хрватска на меѓународни кошаркарски натпреварувања. После завршувањето на Евробаскет 2007, Хрватска била рангирана на 20-то место на ФИБА ранг списокот на кошаркарски репрезентации.

Состав[уреди | уреди извор]

Европско првенство 2007.

Број Играч Висина Позиција Година на раѓање Клуб
4 Роко Укиќ 188 Бек 1984 Лотоматика Рома
5 Давор Кус 191 Бек 1978 Уникаха Малага
6 Марко Поповиќ 185 Бек 1982 Жалгирис Каунас
7 Мартин Розиќ 203 Крило 1983 КК Цибона
8 Никола Пркачин 208 Центар 1975 Динамо Москва
9 Марко Томас 196 Крило 1985 Фуенлабрада
10 Зоран Планиниќ 197 Крило 1982 Тау Керамика
11 Марио Стојиќ 198 Бек 1980 Менорка Баскет
12 Дамир Маркота 209 Крило 1985 Милвоки Бакс
13 Марко Баниќ 200 Крило/Центар 1985 Иурбентиа Билбао
14 Марио Касун 215 Центар 1980 КК Барселона
15 Станко Бараќ 217 Центар 1984 Тау Керамика
- Јасмин Репеша - тренер

Учества на големите натпреварувања[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Европски првенства[уреди | уреди извор]