Машка кошаркарска репрезентација на Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџан Аzərbaycan

Азербејџан

Ранг листа на ФИБА: 74та
Член на ФИБА од: 1991
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: ABF
Тренер: Азербејџан Елхан Алиев
Олимписки игри
Учества 0
Медали None
Светско првенство
Учества 0
Медали None
Евробаскет
Учества 10
Медали
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Азербејџан е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски турнири. Азербејџан нема учество на светските или олимписките турнири, како и на Евробаскетот за А дивизија, но има учество на Евробаскетот за Б Дивизија. Азербејџан е член на ФИБА Европа.

Состав[уреди | уреди извор]

позиција играч клуб
бек Емил Мирзаев Азербејџан КК Гала Баку
бек Анар Хаџиев Азербејџан НТД Девон Баку
бек Анар Сариев Азербејџан НТД Девон Баку
бек Фуад Нифталиев Азербејџан НТД Девон Баку
бек Александр Сложеницин Азербејџан КК Гала Баку
бек и напад Алексеј Китаев Азербејџан КК Гала Баку
напад Давит Барбакаѕе Грузија Авиа Тбилиси
напад Тахир Бахшиев Азербејџан НТД Девон Баку
напад Расим Башак Турција КК Турк Телеком
напад Чак Дејвис Турција Бандрма Бенвит
напад Фарид Амиров Азербејџан КК Гала Баку
напад Спенсер Нилсон Шпанија КК Гран Канарија
центар Руфат Махмиѕаде Азербејџан
центар Елчин Рзагулиев Азербејџан Вестерн Универ. Баку
центар Амил Хамзаев Азербејџан КК Гала Баку
центар Александр Риндин Русија КК Урал Велики

Тренер: Турција Левант Туркнас

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Шампион: 2006, 2008
2010-11

Поврзано[уреди | уреди извор]