Машка кошаркарска репрезентација на Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција

Франција

Ранг листа на ФИБА: 14та
Член на ФИБА од: 1933
ФИБА зона FIBA Europe
Национална федерација: Француска кошаркарска федерација
Тренер: Венсан Коле
Олимписки игри
Учества 7
Медали сребро:1948, 2000
Светско првенство
Учества 5
Медали None
Евробаскет
Учества 33
Медали сребро: 1949, 2011

бронза: 1937, 1951, 1953, 1959, 2005

Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Франција е репрезентацијата кој ја претставува Франција на меѓународните натпреварувања во кошарка. Репрезентацијата е предводена од Француската кошаркарска федерација и е дел од ФИБА Европа. Франција има 33 учества на Евробаскетот со едно сребро и пет бронзи, пет учества на светски турнири без медали и седум учества на олимписки турнири со две сребра.

Состав[уреди | уреди извор]

Состав во 2011 година:

# позиција Име Година Висина Клуб
9 бек Тони Паркер 1982 186 САД Сан Антонио Спарс
11 крило/центар Флоран Пјетрус 1981 201 Шпанија КК Валенсија
13 крило Борис Дијао 1982 203 САД Финикс Санс
плејмејкер Антоан Дио Франција КК Ле Ман
плејмејкер Андру Абиси 21 март 1990 Франција Париз Левалоа
бек Јаник Боколо 19 јуни 1985 Франција КК Гравелин
бек Нандо де Коло Шпанија КК Валенсија
бек Фабјен Козер 16 јуни 1987 Франција КК Шоле
крило Никола Батум 14 декември 1988 САД Портланд Трејл Блејзерс
крило Микаел Желабал Франција КК Асвел
крило Микаел Пјетрус САД Финикс Санс
крило Шарл Ломбе-Кауди Франција КК Ле Ман
центар Жоаким Ноа САД Чикаго Булс
центар Рони Туријаф САД Њујорк Никс
центар Али Траоре Италија Лотоматика Рома
центар Кевин Серафин САД Вашингтон Визардс
- тренер Венсан Коле 1977 Франција

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]