ФИБА Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИБА Европа
ГеслоWe Are Basketball
ВидСпортска федерација
СедиштеМинхен, Германија
Членство52 национални федерации
Службени јазициАнглиски
ПретседателТурцијаТургај Демирел
Мреж. местоwww.FIBA-Europe.com

ФИБА Европа (FIBA Europe) е кошаркарска зона на ФИБА која опфаќа 52 национални федерации од Европа.

Државни репрезентации[уреди | уреди извор]

Тимови кои учествуваат во елитата[уреди | уреди извор]

 Албанија
 Австрија
 Азербејџан
 Белорусија
 Белгија
 Босна и Херцеговина
 Бугарија
 Хрватска
 Кипар
 Чешка
 Естонија
 Финска
 Франција
 Грузија
 Германија
 Обединето Кралство ( Англија1)
 Грција
 Унгарија
 Исланд
 Израел

 Италија
 Латвија
 Литванија
 Луксембург
 Македонија
 Црна Гора
 Холандија
 Полска
 Португалија
 Романија
 Русија
 Србија
 Словачка
 Словенија
 Шпанија
 Шведска
 Швајцарија
 Турција
 Украина

Тимови кои учествуваат во ФИБА Европско Првенство за мали земји[уреди | уреди извор]

 Андора
 Гибралтар
 Малта
 Молдавија

 Сан Марино
 Шкотска1
 Велс1

1-Привремено дел од британската кошаркарска структура за Летни олимписки игри 2012.

Држави кои не учествуваат[уреди | уреди извор]

 Ерменија
 Данска
 Ирска

 Лихтенштајн
 Монако
 Норвешка

Идното седиште на ФИБА Европа во Минхен, Баварија, Германија.

Најдобри европски тимови[уреди | уреди извор]

Ранг Тим Бодови
3  ШпанијаC 759
4  Грција 529
5  Србија 459
6  Литванија 374
7  Германија 314
8  Италија 300
15  Франција
 Хрватска
181
17  Русија 179
18  Турција 163
20  Словенија 123
25 Израел Израел 51

C Сегашна зона на првенство

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]