Прејди на содржината

Машка кошаркарска репрезентација на Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луксембург

Луксембург

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1946
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Луксембуршка кошаркарска федерација
Тренер: Германија Карстен Штајнер
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 3
Медали нема
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Луксембург е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски турнири. Луксембуг е член на ФИБА Европа од 1946 година. Луксембург нема учество на светските или олимписките турнири, но има три учества на Евробаскетот.

Учества[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]