Машка кошаркарска репрезентација на Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија Italia

Италија

Ранг листа на ФИБА: 7ма
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Италијанска кошаркарска федерација
Тренер: Симоне Пјанигијани
Олимписки игри
Учества 12 (1936, 1948, 1960, 1964, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 2000, 2004)
Медали Silver medal.svg сребро: 1980, 2004
Светско првенство
Учества 8 (1963, 1967, 1970, 1978, 1986, 1990, 1998, 2006)
Медали 0
Евробаскет
Учества 33
Медали Gold medal europe.svg злато: 1983, 1999

Silver medal europe.svg сребро: 1937, 1946, 1991, 1997
Bronze medal europe.svg бронза: 1971, 1975, 1985, 2003

Дресови
Kit body basketballblankborder.png
Светли jersey
Kit shorts blacktop.png
Team colours
Светли
Kit body basketballwhiteborder.png
Темни jersey
Kit shorts whitetop.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Италија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Репрезентацијата е управувана од Италијанската кошаркарска репрезентација и е дел од ФИБА Европа. До денес, Италија има 33 учества на Евробаскетот со две злата, четири сребра и четири бронзи, дванаесет учества на олимписките игри со две сребра и осум учества на светските првенства без медали.

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на Италија во 2011 бил:

позиција почетни замена замена
центар Марко Кусин Андреа Барњани Андреа Рензи
напад Стефано Манчинели Лујџи Датоме
напад Данило Галинари Марко Карарето
бек Марко Белинели Андреа Чинчарини
бек Даниел Хакет Марко Морденте Антонио Маестранци

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]