Машка кошаркарска репрезентација на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шведска Sverige

Шведска

Ранг листа на ФИБА: T-65та
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Шведска кошаркарска федерација
Тренер: САД Бред Дин
Олимписки игри
Учества 1
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 9
Медали нема


Машката кошаркарска репрезентација на Шведска е репрезентацијата која ја претставува државата на меѓународните турнири. Шведска е член на ФИБА Европа, нема учества на светски првенства, едно учество на Олимпијата (1980 година) и девет учества на Евробаскетот.

Евробаскет[уреди | уреди извор]

година место турнир
1955 16 Евробаскет 1955
1957 - Евробаскет 1957
1959 - Евробаскет 1959
1961 18 Евробаскет 1961
1963 - Евробаскет 1963
1965 16 Eurobasket 1965
1967 - Евробаскет 1967
1969 12 Евробаскет 1969
1971 - Евробаскет 1971
1973 - Евробаскет 1973
1975 - Евробаскет 1975
1977 - Евробаскет 1977
1979 - Евробаскет 1979
1981 - Евробаскет 1981
1983 12 Евробаскет 1983
1985 - Евробаскет 1985
1987 - Евробаскет 1987
1989 - Евробаскет 1989
1991 - Евробаскет 1991
1993 13 Евробаскет 1993
1995 11 Евробаскет 1995
1997 - Евробаскет 1997
1999 - Евробаскет 1999
2001 - Евробаскет 2001
2003 16 Евробаскет 2003
2005 - Евробаскет 2005
2007 - Евробаскет 2007
2009 - Евробаскет 2009

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]