Машка кошаркарска репрезентација на Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандија Nederland

Холандија

Ранг листа на ФИБА: T-77ма
Член на ФИБА од: 1946
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Холандска кошаркарска федерација
Тренер: Израел Гади Кедар
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества 1 (1986)
Медали нема
Евробаскет
Учества 14
Медали нема
Дресови
Kit body Spikesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Светли
Kit body Whitespikes.png
Темни jersey
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Холандија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Репрезентацијата е управувана од Холандската кошаркарска федерација, која е член на ФИБА Европа.[1] Холандија нема учество на Олимпијадата, едно учество на свтските турнири (1986) и 14 учества на Евробаскетите.

Состав[уреди | уреди извор]

позиција почетни замени замени неактивни
центар Франсиско Елсон Хенк Норел Ремон ван де Харе Дан Гаџуриќ
напад Петер ван Пасен Ники Хулзебос
напад Стефан Везелс Џереми Ормскерк
бек Арвин Слагтер Самуел Џонс
бек Брајан Дефарес Рогер Јансен Арон Роје

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1], fiba.com, accessed 15 May 2011.

Поврзано[уреди | уреди извор]