Машка кошаркарска репрезентација на Малта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малта Malta

Ранг листа на ФИБА: 75та
Член на ФИБА од: 1967
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФМ
Тренер:
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0


Машката кошаркарска репрезентација на Малта е репрезентацијата на оваа држава во спортот кошарка. Според ранг списокот на ФИБА Малта е на 75 место[1]. Репрезентацијата е основана во 1967 година и е под раководство на Кошарската федерација на Малта. До сега нема забележано некој успех.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ранг список на ФИБА“. Архивирано од изворникот на 2010-09-14. Посетено на 2010-09-04.

Поврзано[уреди | уреди извор]