Машка кошаркарска репрезентација на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албанија

Албанија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1947
Тренер:
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 2
Медали нема


Машката кошаркарска репрезентација на Албанија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународни кошаркарски турнири.[1] Албанија е членка на ФИБА Европа, нема учество на олимписки и светски турнири и има две слаби учества на Евробаскетот во 1947 и 1957. Моментално игра во Б дивизија.

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на Албанија во 2009 бил:

позиција играч висина клуб
центар Марлин Сукај 2.02 Албанија КК Тирана
бек Клајс Јаупи 1.90 Албанија КК Студенти
бек Јуџин Талели 1.94 Албанија КК Партизан Тирана
бек Арјонел Ламе 1.99 Албанија КК Студенти
напад Андреа Ѓинај 2.07 Италија КК Викторија Либертас Песаро
напад Марсел Алиај 1.98 Албанија КК Теута Драч
напад Алгерт Ѓонај 2.00 Албанија КК Валбона Тропоја
напад Герти Шима 2.05 Албанија КК Тирана
бек Ерканд Карај 1.88 Албанија КК Тирана
бек Генти Ласку 1.90 Албанија КК Студенти
центар/напад Ермал Куќо 2.08 Турција Галатасарај Кафе Краун
центар Ендрит Хисенаголи 2.03 Албанија КК Тирана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Albanian Federation of Basketball“. Архивирано од изворникот на 2012-04-14. Посетено на 2011-09-03.

Поврзано[уреди | уреди извор]