Машка кошаркарска репрезентација на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Deutschland

Германија

Ранг листа на ФИБА: 12-та
Член на ФИБА од: 1934
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Германски кошаркарски сојуз
Тренер: Дирк Бауерман
Олимписки игри
Учества 5 (1936, 1972, 1984, 1992, 2008)
Медали нема
Светско првенство
Учества 5 (1986, 1994, 2002, 2006, 2010)
Медали Bronze medal with cup.svg бронза: 2002
Евробаскет
Учества 20
Медали Gold medal europe.svg злато : 1993
Silver medal europe.svg сребро: 2005
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Германија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните натпреварувања. Репрезентацијата е предводена од Германскиот кошаркарски сојуз и е член на ФИБА Европа. Германија е наследник на Западна Германија и по обединувањето на Западна со Источна Германија има само една репрезентација. До денес Германија има 20 учества на Евробаскетот со едно злато и едно сребро, пет учества на олимписките турнири без медали и пет учества на светските првенства со една бронза.

Состав[уреди | уреди извор]

позиција почетни замена замена
центар Крис Каман Тибор Плајс Тим Олбрехт
напад Дирк Новицки Јан Јагла Свен Шулце
напад Робин Бензинг Јоханес Хербер
бек Филип Шветелм Лука Штајгер
бек Штефан Хаман Хајко Шафарцик

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]