Машка кошаркарска репрезентација на Словачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словачка Slovensko

Ранг листа на ФИБА: 74та
Член на ФИБА од: 1993
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФС
Тренер:
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0


Машката кошаркарска репрезентација на Словачка е тим кој е составен да ја претатвува државата на меѓународни натпреварувања во овој спорт. До 1990 година, Словачка била дел од тимот на Чехословачка.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]