Машка кошаркарска репрезентација на Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исланд Ísland

Исланд

Ранг листа на ФИБА: 75та[1]
Член на ФИБА од: 1959
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФК
Тренер: Сигнурдур Ингимундарсон
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Исланд е репрезентацијата кој го претставува Исланд на меѓународните натпреварувања во кошарка. Моментално Исланд е во дивизија Б. Исланд се приклучил на ФИБА Европа во 1959 година. До сега, оваа репрезентација нема постигнато значителен успех.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]