Машка кошаркарска репрезентација на Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кипар Kibris Kipros

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1972
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска Федерација на Кипар
Тренер: Христос Силијанидис
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
ТемниМашката кошаркарска репрезентација на Кипар е националниот состав кој ја претатвува државата на меѓународните кошаркарски натпреварувања. Кипар се приклучил на ФИБА Европа во 1972 година. До денес, Кипар нема некои позначајни успеси.

Состав од 2009[уреди | уреди извор]

број име висина-позиција-година клуб
4 Панајотис Гианас (187-G-80) Керавнос Строволос
5 Григорис Пантурис (188-G/F-82) ЕКА АЕЛ
6 Андреас Пилавас (192-G-83) Керавнос Строволос
7 Гиоргос Анастасиадис (194-G/F-77) КК АПОЕЛ
8 Михаилис Кининис (197-F-81) ЕКА АЕЛ
9 Алекс Лиатсос (200-F-01) ЕКА АЕЛ
10 Аристидес Коронидес (187-G-82) КК Аполон Патрас
11 Стратис Стилиану (196-F-83) Ахилеас
12 христодулос Каскирис (206-C/F-79) ЕНАД
13 Гиоргиос Теоксаридис (202-F-85) Ахилеас
14 Панајотис Трисокас (206-C-80) Керавнос Строволос
15 Џоџо Гарсија (208-C-75) КК АПОЕЛ
23 Кристофер Разис (196-G-89) Керавнос Строволос
Тренер: Христос Стилијанидис
Помошник: Линос Гавриел

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]