Прејди на содржината

Машка кошаркарска репрезентација на Велика Британија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велика Британија United Kingdom

Обединето Кралство

Ранг листа на ФИБА: 56та
Член на ФИБА од: 2005
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Британска кошаркарска федерација
Тренер: Крис Финч
Олимписки игри
Учества 1 (1948)
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 2 (2009,2011)
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Велика Британија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски натпревари. Репрезентацијата е под управа на Британската кошаркарска федерација и двете се составени од кошаркарските сојузи на Англија, Шкотска и Велс. Трите сојузи се обединиле на 1 декември 2005 година сè со цел да создадат добар тим. Играчите од Северна Ирска обично играат за Ирска, иако можат да играат со Британија.

Учества[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

година место Поб. Пор.
Обединето Кралство 1948 20 1 7
Обединето Кралство 2012 - - -
Вкупно - 1 7

Евробаскет[уреди | уреди извор]

година место Поб. Пор.
Полска 2009 13 0 3
Литванија 2011 13 2 3
Вкупно - 2 6

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]