Машка кошаркарска репрезентација на Молдавија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Молдавија Moldova

Ранг листа на ФИБА: 75та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФМ
Тренер:
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0


Машката кошаркарска репрезентација на Молдавија ја претставува оваа држава во спортот кошарка. До денес Молдавија нема забележано големи успеси како самостојна држава и се натпреварува во дивизијата Ц на ФИБА Европа. До 1990 била дел од СССР.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Европско првенство довизија Ц под 18 г.[уреди | уреди извор]

година место настан
1997 1 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008 под 18 години 1997
1999 - Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008 под 18 години 1999
2001 - Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008 под 18 години 2001
2003 - Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008 под 18 години 2003
2005 - Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008 под 18 години 2005
2007 3 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008 под 18 години 2007

Дивизија Ц[уреди | уреди извор]

година место настан
2002 5 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2002
2006 4 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2006
2008 2 Европско првенство во кошарка дивизија Ц 2008

Поврзано[уреди | уреди извор]